Семејство ја посвои Наталија и со неа помина низ пекол: Ја сожалија поради хендикепот, а таа им заби нож во грб

Семејство ја посвои Наталија и со неа помина низ пекол: Ја сожалија поради хендикепот, а таа им заби нож во грб

Објавена во: Совети // Семејство

Наталија цело време се преправаше дека е дете, но злобните намери демнеа во позадина

Наталија Грејс, сирак од Украина, беше посвоена во 2010 година од брачен пар од Индијана, Мајкл и Кристин Барнет.

Мајкл и Кристин Барнет верувале дека посвојуваат 6-годишно девојче. Меѓутоа, набрзо почнале да се сомневаат во нејзината возраст, што довело до шокантно тврдење: дека Наталија, која има форма на хендикеп, поради што останала екстремно ниска, таа болест се нарекува спондилоепифизална. Таа всушност само глуми дете - и дека всушност е возрасна жена со злобни намери.

На таа тема е снимен документарен серијал кој го носи нејзиното име. Документарната серија содржи ексклузивни интервјуа со Барнет, како и со членовите на семејството коа ја посвоило, како и досега невидена снимка.

Семејството Барнет тврдеше дека Наталија се обидела да им наштети на нив, како и на нивните биолошки деца. Наталија е обвинета дека се обидела да ја отруе Кристина со кафе и да ја убие влечејќи ја кон електрична ограда. Таа беше обвинета и дека ставила проѕирни шилци на скалите свртени нагоре за да бидат газени.

„Таа зборуваше и црташе како ќе ги убие сите членови на семејството, ќе ги завитка во ќебе и ќе ги закопа во дворот. Навечер стоеше до креветот на еден од нас и зјапаше. Не смеевме да спиеме и ги криевме сите остри предмети“, вели Кристина. „Ја видов како ми истура хемикалија во моето кафе, белило, средство за чистење куќа, нешто слично, и ја прашав „што правиш?“. Таа ми рече: „Се обидувам да те отрујам“.

Во 2012 година, две години откако Наталија беше посвоена од Барнет, парот поднел петиција до оставинскиот суд во округот Марион за законска промена на нејзината годишна возраст на 22 години, менувајќи го нејзиниот датум на раѓање од 2003 до 1989 година.

Следната година, парот се преселил со трите сина во Канада без неа, оставајќи ја сама во стан во Лафајет.

„Наталија е жена. Има менструација и има трајни заби. Не порасна ни милиметар, а сигурно би била дете, дури и да е џуџе. Лекарите потврдиле дека има тешка психолошка болест од која страдаат само возрасните. Таа скокнала од автомобил во движење. Таа ги намачка ретровизорите со крв и правеше работи кои не се замисливи за едно дете“, признала Кристина.

Пред ова, Барнет беа познати како суперродители кои го направија невозможното: успеаја да го ослободат својот аутистичен син Џејк од канџите на нарушувањето толку многу што тој го објави својот прв академски труд на 12-годишна возраст, а на 15-годишна возраст се запиша на студии на престижен институт за физика! Кристина со години пишува книги за воспитување деца, пред сѐ деца со аутизам.

Тие ја зеле Наталија во мај 2010 година, а во ноември истата година ја посвоиле. Не им пречеше да имаат дете со генетско нарушување на растот на коските што предизвикува џуџест раст. Ним не им пречеше што документацијата што ја пристигна со неа од Украина е тешка. Според тие трудови, Наталија за време на посвојувањето имала шест години: пишувало дека е родена на 4 септември 2004 година. И требало веднаш дом бидејќи претходното семејство посвоители ненадејно и несомнено решиле да ја вратат.

„Наталија беше неверојатно нервозна. Јасно беше дека ќе ѝ треба многу внимание и грижа. Веќе на паркингот сфативме дека не може да оди. Тоа не го пишуваше во документите", објаснува Кристина. Следните денови ја опсипувале со внимание, ја однеле во Дизниленд, уживале во сладолед, добра храна и борби со перници со нејзините тројца браќа.

Конечно, семејниот лекар на Барнет, д-р Ендрју Мекларен, напиша официјален извештај во март 2012 година дека Наталија дефинитивно не е родена во 2003 година и се преправала дека е дете. Тој напишал дека ги измамила родителите и него и останатите лекари.

Судијата Џералд Зор од Врховниот суд на округот Мерион во Индијанаполис во јуни 2012 година пресуди дека датумот на раѓање на Наталија е променет на 4 септември 1989 година, што значи дека во тоа време имала 22 години!

Семејството Барнет ја ставиле во стан, ѝ помогнале да добие лична карта и ѝ понудиле да ја испратат на факултет.

„Ја плаќав киријата една година однапред. Правев сѐ што секој би направил кога испраќам дете на факултет. Ѝ купив мебел и бев оптимист бидејќи имаше конкретен план за иднината. Имаше приходи од социјално осигурување и сѐ што ѝ требаше Таа покажа дека може да живее сама“, рече Кристина.

Во 2013 година, Барнет се пресели во Канада, каде Џејк бил примен на Институтот за теоретска физика во Ватерло, а Наталија наводно повторно почнала да се однесува како дете.

„Последниот пат кога разговаравме, таа ми рече дека готви шпагети за нејзиното ново семејство“, рече тогаш Кристин.


Но, во меѓувреме Наталија ја излажала полицијата дека е млада и напуштена, а се појавил пар кој се согласил да ѝ биде старател и побарал на документите да ѝ се врати стариот датум на раѓање - 2003 година.

На крајот, полицијата го обвини парот, кој се разведе во 2014 година, за кривично занемарување. Тие беа уапсени во 2019 година, за Мајкл прво да биде ослободен во 2022 година, а во март 2023 година, обвиненијата против Кристина беа отфрлени.

Во меѓувреме, Наталија гостуваше кај доктор Фил бидејќи сакаше да се слушне нејзината страна од приказната.

„Ништо од тоа не е точно, само сакав луѓето да ја слушнат мојата страна“, рече Наталија.

Јавноста остана поделена околу целата приказна и некои им веруваа на родителите, други на Наталија.

Извор: stil.kurir.rs

Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: