Авантурата на татко и син сруши гинисов рекорд: Огњен (5) е најмладиот освојувач на Килиманџаро во светот

Авантурата на татко и син сруши гинисов рекорд: Огњен (5) е најмладиот освојувач на Килиманџаро во светот

Огњен Живковиќ има само пет години и официјално е најмладиот освојувач на Килиманџаро и така ќе остане, бидејќи овој рекорд што го постави е невозможно да се сруши. Огњен ја прослави Шумадија и Србија и ја донесе титулата на европскиот континент. Оваа заедничка авантура од животот на таткото и синот ќе остане засекогаш врежана во сеќавањето на малото момче, бидејќи поставил задача која никој по него најверојатно нема да може да ја победи. Имено, бидејќи во регистарот се бројат запишаните години живот без месеци, тоа значи дека следното дете би требало да има четири години и да оди по Огнената рута за да му биде срушен рекордот, а според водичот ова е апсолутно невозможно.

Телеграф.рс во разговор со мајката на Огњен, Катарина Живковиќ откри од каде му е желбата и силата за толку високи цели и првите впечатоци на момчето по освојувањето на врвот на Африка.

- Мојот свекор и дедото на Оги го учеа географија. Првото нешто што го научил, вели, е кои се највисоките планински врвови во светот. На неговото патување во Норвешка минатата година и на пешачењето Тролтунга, водичот зборуваше и за Килиманџаро. Тоа ја скокотка фантазијата на мојот сопруг, а потоа, од љубопитност, на интернет најдовме статија за тоа како шестгодишно дете од Америка го освои покривот на Африка. Гледајќи ги видеата од тоа дете, сфативме дека нашиот син од српска крв има подобри предиспозиции од тоа дете. Желбата да го освоиме Килиманџаро растеше секој ден, а ние трениравме и трениравме за нашето здравје и љубовта кон планините. На крајот одлучивме, бидејќи сфативме дека навистина можеме - ја започнува приказната мајката на Огњен, Катарина Живковиќ за Телеграф.рс.

Првото планинарско искуство ова момче го имал кога имал само три ипол години, кога го освоил врвот Вогелсанг, кој припаѓа на планинските венци на Баварската шума, кои ја претставуваат природната граница со Австрија и Чешка.

- Нашиот син лесно освојуваше врвови над 3000 метри во Јужен Тирол и поминуваше повеќе од 20 километри дневно. Сè му беше забавно и интересно. Љубопитноста му даваше сила. Неговата мотивација беа нашите убави разговори за природата. Никогаш не се жалеше на умор како јас. По освојувањето на врвот не мируваше, беше преплавен со витална енергија. Тој е чудо. - вели гордата мајка.

-Тој  е роден за големи предизвици. Бидејќи јас како татко го сакам алпинизмот и планинарењето, решив да го запознаам мојот син во тој свет, каде што секогаш бевме среќно изолирани од приземните глупости на секојдневието. Јас и мојот син сакаме да му се заблагодариме на целиот тим од 14 луѓе кои учествуваа на овој историски настан. – вели татко му, кој е лекар и кој според мајка му апсолутно се грижел за синот и бил подготвен во секој момент да реагира доколку, не дај Боже, нешто тргне наопаку.


По сите искачувања на врвовите на разни планини, на ред дојде Килиманџаро. Огњен Живковиќ го собори светскиот рекорд и стана најмладиот алпинист кој успеал да ја освои највисоката планина во Африка. За искачувањето и спуштањето беа потребни 6 дена. Заминаа на 31 јули, а во Танзанија пристигнаа на 1 август. Искачувањето започна на 2 август. А му претходеше тешка и долга подготовка. Од избор на соодветна опрема и специјални вежби и тренинзи за дишење до диета која апсолутно му била прилагодена на ова момче. Неговите родители биле посветени на желбата на Оги да ја освои највисоката планина во Африка.


- Тато беше многу подготвен. Се грижеше за Оги од чизми и вреќа за спиење, до вакцини и лекови, до балсам за усни со spf фактор, мислеше на секоја ситница. Кога ги добив првите слики од планината и го видов моето дете како се смешка, а Африканците се грижат за него, ми олесни. Останав дома поради мојата 13-месечна ќерка, инаку со задоволство ќе одев со нив ако можев и жал ми е што го пропуштив - искрено раскажува Катарина за Телеграф.рс.

Оги, ненаспиен, по само три часа сон, тргнал на полноќ до -15 степени Целзиусови и утрото го видел изгрејсонцето над црниот континент како новиот најмлад владетел на Африка на својот трон на височина од 5895 метри. Тој го собори рекордот на момчето Коалтан Танер од Албакерки, Ново Мексико (САД), кое го искачи Килиманџаро со 6 години за 7 дена. Килиманџаро го искачи за 6 дена на потешката патека - Машаме. Гордиот татко ги сними последните 100 метри на Оги до целта и напиша емотивна порака.

- Како што изгрева сонцето, Оги оди кон својата плоча завиткан во чаршав од кампот за да ја затне секоја пора на неговата посебна облека, чисто како мерка на претпазливост. Поради бојата и моделот, го нарековме синиот Масаи. Додека ја правев оваа историска снимка, едвај можев да земам здив и имав силни и мачни болки во градите, секоја клетка во моето тело врескаше за кислород. Плачев поради напорите, семејните трагедии и мојот син кој херојски издржа се без проблеми. – напиша таткото на својот Фејсбук профил.

Покрај желбата за нови планинарски потфати, тој се карактеризира и со голема сестраност.

Според Катарина, малиот Оги е скромно и енергично дете кое со нетрпение го очекува секој предизвик и целосно ги прифаќа сите свои обврски. Дете кое како и сите се радува на ситниците, животот и играчките, креативниот дух го наследил од семејството, а она што го прави уште попосебен е тоа што не бега од ниту една работа. Сака да готви, црта, прави фигурини, а како што вели мајка му, во сè наоѓа забава, уживање и креативност.

Во семејството на Оги, според неговата мајка, сите се талентирани и енергични. Неговиот дедо Мирољуб Живковиќ бил светски патник и најголемиот собирач на грамофонски плочи во Шумадија и еден од најпознатите текстописци кој соработувал со Маринко Роквиќ, Зорица Марковиќ, Весна Змијанац, Зорица Брунцлик и многу други пејачки од поранешна Југославија. Тој ги напиша едни од најубавите народни песни кои и денес се дел од репертоарот на сите прослави. Помеѓу другото, мајката на Оги се занимава и со фотографија, татко му е доктор, а Оги е талентиран за цртање и изработка на фигури, бидејќи од својата двегодишна возраст е голем љубител на ракети, вселена и знае се за планетите. Како што вели мајка му, негова желба е во живо да гледа лансирање ракети, да го посети Колосеумот, Ајфеловата кула и други светски знаменитости. Можно е љубовта кон географијата да ја наследил од својот татко кој, како што вели таа, „ја држи географијата во малиот прст“. 


Фото/Извор:telegrafrs/Privatna arhiva/Katarina Živković

Можеби ќе ве интересира: