Чуден феномен: На девојче од Лесковац ѝ расте три вида на коса, лекарите збунети

Чуден феномен: На девојче од Лесковац ѝ расте три вида на коса, лекарите збунети

Објавена во: Совети // Семејство

Малата Софија од Лесковац има фризура со која привлекува внимание. Некаде и е исправена, некаде има големи свилени локни, а во некои делови - мали локни.

Софија има три години и три типа коса. Ако ја погледнете од напред, нејзината коса е кафена и права. Приказ на профилот од едната страна покажува девојка со свилени дебели кафеави кадрици. Но, свртете ја другата страна на лицето и ќе видите лесни, ситни, како што некои ги нарекуваат „афро“ кадрици.

Нејзината мајка раскажува за N1 дека оваа необична коса почнала да расте по нејзиниот прв роденден.

„Започна со една кадрица и мислевме дека е направена од лежење, а потоа почна да се шири“, изјавила мајката на Софија.

Таа вели дека контактирала и со педијатарот и со фризерите за да дознае што се случува, но дека сите и рекле дека никој никогаш не видел такво нешто и не ја знаат причината.

„Во однос на одржувањето, сè уште учиме и не знаеме што да правиме, особено што има три типа коса на главата. Косата ја чешламе само кога е мокра“, вели мајката.

Н1 пред две години, по известување од странство, дозна дека во Србија има две момчиња кои имаат „синдром на непослушна коса“. Ова влакно расте нагоре и се спротивставува на чешлањето. Таткото на момчето од Крагуевац тогаш изјави дека за косата на малиот Лав дознале на Интернет, бидејќи првпат педијатрите виделе ваква коса.

Мајката на Софија вели дека знае за случаите на децата од Крагуевац и од Лебан, но дека случајот со нејзината ќерка е нешто друго

Фото: Приватна ахрива
Извор: N1info.rs


Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: