Херој на денот: Куче истрчало 6,5 километри за да извести мештаните дека на неговиот сопственик очајно му е потребна помош

Херој на денот: Куче истрчало 6,5 километри за да извести мештаните дека на неговиот сопственик очајно му е потребна помош

Објавена во: Совети // Семејство


Во трогателна приказна за лојалност и храброст, верното куче по име Блу истрчало 6,5 километри за да ги предупреди мештаните дека на неговиот сопственик очајно му е потребна помош. Ангелот со четири шепи неодамна беше прогласен за херој затоа што го спасил животот на својот сопственик по страшната сообраќајна несреќа во дивината во Орегон.

Приказната започнува со Брендон Гарет, кој тргнал во авантура со своите четворица крзнени пријатели. Кога Брендон не пристигнал во неговиот камп како што се очекуваше, неговото семејство се загрижи.

Следното утро, семејството на Брендон го пронашло неговото уништено возило на стрмен насип на патот 39 на US Forest Service Road, но грубиот терен го оневозможил да се дојде до урнатините.

Тогаш Блу, едно од лојалните кучиња на Брендон, ги зеде работите во свои шепи. Блу го поминал патот патот долг речиси 6 километри за да стигне назад во кампот за да добие помош.

Кога Блу пристигнал, неговата одлучност и возбуда веднаш ги предупредиле камперите дека нешто не е во ред. Постапките на Блу не беа ништо помалку од извонредни, покажувајќи ја нераскинливата врска меѓу него и неговиот човек.

Урнатините до кои ги доведе Блу беа незамисливи. Откриле дека пикапот на Брендон се превртел на страна 30 метри во карпестиот поток. Спасувачкиот тим брзо ја распореди својата опрема и се соочи со предизвикувачка задача да стигне до Брендон.

Откако го пронашле, го ставиле во спасувачка корпа за да го извлечат од бездната на безбедно. Потоа со хеликоптер бил префрлен на лекување во регионалната болница.

Човекот успеал да ползи 100 метри

Сите дознаа дека Брендон, заедно со неговите четири кучиња, не успеале да ја поминат кривината, поради што возилото паднало од насипот. И покрај ужасните искушенија, Брендон успеал да ползи на околу 100 метри од урнатините и таму ја поминал ноќта додека Блу не им го спасила животот.

Жителите ги пофалија првите што реагираа и храброста на кучињата, особено Блу, чие брзо размислување и лојалност веројатно му го спасија животот на Брендон. Еден коментатор убаво го сумираше тоа: „Сите четири кучиња се херои, особено Блу, која истрча четири милји назад во кампот и го предупреди семејството“. Друг додаде: „Неверојатно. Ви благодариме за овој исход. Некој му донесе на тоа куче коска; го спасил својот сопственик“.

Оваа  приказна за храброста на Блу служи како моќен потсетник за длабоката врска помеѓу кучињата и нивните луѓе. Овие крзнени пријатели се повеќе од домашни миленици; тие се од Бога дадени чувари, придружници и, во моменти како овие, вистински херои.


Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: