Изгледав како костур: Јадењето ѝ беше непријател, се хранеше со алкохол, а анорексијата за малку ќе ја убиеше

Изгледав како костур: Јадењето ѝ беше непријател, се хранеше со алкохол, а анорексијата за малку ќе ја убиеше

Објавена во: Совети // Вежбаме

Оваа исповед на жена која анорексијата за малку ќе ја убиела е поука за многумина кои поминуваат низ исто или слично нарушување

Познатата актерка Тара Рид со својот пример покажа како изгледа телото на анорексична жена и дека оваа болест не е нималку наивна, според говорите и сведоштвата на други жени кои се соочиле со овој проблем.

Една од нив е Оливија Ареколо, која со години се бореше со нарушување во исхраната што ја доведе до работ на смртта. Оваа жена водеше голема битка со себе кога постојано чувствуваше глад, но веруваше дека не смее да јаде ништо.

Како што признава, би била многу среќна ако може барем малку да ослабне и да преживее без храна.

„Понекогаш дури и само би пиела алкохол, иако има повеќе калории, само за малку да се напијам и да заборавам дека сум гладна“, вели таа.


Со текот на времето, таа стана опсесивна, а желбата за слабеење станала посилна. Деновите ги поминувала вежбајќи и размислувајќи како да преживее без храна.

Проблемот со анкорексија се појавил во тинејџерските денови кога е многу тешко рационално да се гледаат работите. Имала само 15 години кога паднала во нејзината замка и станала анорексична.

Предизвикувачот бил разводот на нејзините родители, што ѝ било многу тешко да го поднесе и одеднаш решила да престане да јаде. - „Јасно се сеќавам, сакав да бидам слаба, сакав да бидам слаба“, рече таа.

Оливија не ни била свесна за проблемот во кој се наоѓа до 19-годишна возраст кога сфатила дека е во голема опасност. Имено, таа била толку слаба што завршила во болница, а животот ѝ висел на конец. Закрепнувањето беше долго и бавно, но со текот на годините Оливија повторно се чувствува нормално.


„Не размислував за јадење, не се грижев кога јадев или што јадев, имав навистина добри години“, рече таа.

Навршувањето на 25 години ѝ донесе нови проблеми, а таа брзо падна во канџите на анорексијата.

„Бев во несреќна врска и се чувствував толку под стрес поради работата, само мислев дека ако можам да ослабам малку, да бидам послаба, тогаш би била среќна“, рече таа.

Наместо да се подобрува со годините, состојбата на Оливија се влошила, а кога наполнила 27 години, анорексијата го достигнала својот врв.

„Луѓето ме прашуваа дали сум добро, моето семејство ме тргаше настрана и прашуваше што се случува, а јас им кажував дека сум добро“, рече таа.


Сериозноста на ситуацијата ја сфатила дури откако ги видела нејзините фотографии од одмор, на кои изгледа како костур.

„Изгледав како вреќа со коски, не можев да верувам дека изгледам така“, вели таа.

„Иако сфатив дека работите се лоши, сакав да заздравам на мој начин. Отидов на многу рехабилитации, но психички бев во лоша состојба. Стигнав до тој степен што помислив ако не добијам помош , би ставила крај на мојот живот“, додава таа.

Сфатила и дека ѝ е потребна стручна помош, па почнала со терапија во февруари 2021-ва година.


„Почнав со терапија бидејќи препознав дека тоа е една од работите што ми помогнаа од прв пат и работевме полека да го подобриме моето ментално здравје“, рече таа.

Оливија сè уште е во процес на лекување, во Турција и верува дека сега е сосема поинаква личност од онаа која секој ден би се будел со надеж дека се ќе заврши.

„Сакам другите луѓе да знаат дека можат да го направат тоа, дека им е потребна поддршка и дека можат да поминат преку тоа“, рече таа.


Извор: stil.kurir.rs


Објавена во: Совети // Вежбаме

Можеби ќе ве интересира: