Малата Дара од Јасеновац порасна и се промени: Заврши основно училиште, сите велат дека е преубава (ФОТО)

Малата Дара од Јасеновац порасна и се промени: Заврши основно училиште, сите велат дека е преубава (ФОТО)

Објавена во: Stars // Филм

Младата актерка доби вртоглава популарност во филмот „Дара од Јасеновац“...

Ликот на девојчето кој го толкуваше Билјана Чекиќ од потресниот филм „Дара од Јасеновац“, сите го паметат, а вртоглавата популарност која ја доби и уште ѝ трае.

Сепак, откако филмот беше прикажан минатата година, малата Дара порасна, па не изгледа повеќе како порано, но и понатаму ја има својата препознатлива насмевка и добива комплименти дека е преубава.

Иако ја имаше главната улога, остана скромно и симпатично девојче, кое живее кај Козарска Дубица. Родена е во 2007 година. Пред камерите се најде скоро па случајно, по кастингот кој продуцентите го организирале во нејзиното училиште. Се пријавиле бројни девојчиња, но Билјана била одбрана.

Улогата ѝ донесе голема популарност, од сите страни добива пофалби и признанија, а манастирот Хиландар ѝ даде стипендија за понатамошното школување.

Новинарите кои ја посетија нејзината семејна куќа се уверија дека младата филмска ѕвезда е добро и послушно дете, кое станува во шест часот за да стигне на училиште, но и вредно работи на имотот, заедно со баба ѝ и дедо ѝ, татко ѝ, сестра ѝ и брат ѝ.

По премиерата на филмот, Билјана си ја исполни својата голема желба - за првпат замина на летување на море, поточно во Будва.

Билјана, или како што многумина ѝ се обраќаат со Дара, во меѓувреме заврши основно училиште. Најголема желба ѝ е да стане актерка. „Ветар во грб“ ѝ даде Милош Биковиќ, кој се обрати преку видео порака во која порачува дека е сигурен дека некогаш ќе се сретнат во кадар, бдејќи пред неа е успешна актерска кариера.

„Ти благодарам што ми го разубави денот, годината, животот. Те сака, ти благодарам на сѐ. И понатаму не верувам“ - му одговори збунетата Билјана, на која ѝ се исполнил тинејџерскиот сон.

фото: Принтскрин / Јутјуб

Објавена во: Stars // Филм

Можеби ќе ве интересира: