Момче родено без лева рака е пресреќно што има нова, суперхеројска

Момче родено без лева рака е пресреќно што има нова, суперхеројска

Објавена во: Совети // Семејство

Момче од Лонг Ајленд, родено без лева рака, доби статус на суперхерој пред две недели.

Џордан Марота (5) стана најмладиот добитник на ултимативната бионичка рака, украсена – на барање на малиот – во црвената и златната боја на „Iron Man“.

„Тој штотуку одеше по улиците на Менхетен, ја фрлаше својата нова рака во воздух викајќи „Такси!““, изјави мајката на Џордан, Ешли Марота (38) за New York Post.

Возбудената мајка на три деца прошета со Џордан во средата од нивниот дом во Дикс Хилс до канцеларијата на Open Bionics на Парк Авенија, каде на момчето му беше поставена неговата „херојска“ рака.

Неинвазивната протеза на Џордан е беспрекорно обликувана за да се закачи и да се откачи од местото каде што завршува неговата лева рака – или она што тој и неговото семејство го нарекуваат „наби“-.

Електродите и сензорите детектираат мускулни контракции и реагираат со соодветни движења на рацете и прстите. Работи на 14-часовна батерија на полнење и му треба околу еден месец за да се произведе.

„Потребна е малку работа“, рече Грин. „Тоа е можеби нешто што просечното петгодишно дете веројатно не може да го направи – барем не толку брзо како Џордан, во секој случај.

Ешли дознала дека нејзиниот син ќе се роди без рака кога била бремена 20-та недела, рече таа.

Возбуденото мало дете пред две недели се вратило во своето училиште, каде гордо им се покажал на соучениците. Потоа следеше патување до куќата на баба му и дедо му, по што следеше возење со скутер.

„По ова се чувствува навистина добро. Тој е толку самоуверен. Блескаше“, вели неговата мајка.


Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: