На 11 години беше милионерка, им пееше на кралицата и Клинтон: Сега ја продаде вилата за да преживее

На 11 години беше милионерка, им пееше на кралицата и Клинтон: Сега ја продаде вилата за да преживее

Таа пееше со „ангелски глас“ пред папата и кралицата, а денес речиси сите спомени од неа избледуваат

Пејачката, текстописец, актерка и телевизиска водителка Шарлот Марија Рид се стекна со слава како класична пејачка во нејзиното детство. Таа е родена во 1986 година во Велс како единствено дете во семејството. Нејзините родители се разделиле кога таа имала само две години, па остатокот од животот го поминала со мајка си. Набрзо нејзината мајка се премажила, па Шарлот го зела презимето на нејзиниот очув и така станала Шарлот Черч.

Не можела ниту да сонува за успехот што ќе го постигне, но и дека животот ќе и биде како ролеркостер. На 11 години таа пееше преку телефон во утринска програма, по што беше повикана да гостува во емисијата. Потоа ја слушнал медиумскиот магнат Руперт Мардок, кој ја убедил да ја отпее истата композиција на неговата свадба за неверојатни 100.000 долари, како и рекламирање во медиумите.

Наскоро нејзината банкарска сметка почнала да расте и тогаш се проценувала на повеќе од 25 милиони фунти. Веќе на 14 години не беше сигурна дали патот на шоу-бизнисот е патот по кој сакаше да оди, но на убедување на нејзиниот очув, таа остана во тој свет иако тоа не и се допаѓаше, пишува “ Дневна пошта".

Она што не е за пофалба е што на 16 години го напуштила училиштето за да се посвети на пеењето.

Таа се посвети на класичната музика, а својот првиот албум го издаде во 1998 година. Сепак, од 2005 година, таа почна да се занимава како поп пејачка, но тој успех не и донесе среќа и задоволство. Ја следеше на секој агол и таа не можеше да се избори. На 11-годишна возраст била милионерка, а 27 години подоцна признала дека богатството и го снемало.

Таа немала пристап до парите што ги заработила додека не станала полнолетна, но кога конечно го имала тоа, Шарлот не штедела. Како што изјавила, решила да купи градник обложен со рубини по цена од еден милион фунти за да го прослави почетокот на трошењето на тие пари. Навистина немала мерка - трошела пари на се, па дури и ги плаќала купувањата на пријателите, дури платила 10.000 фунти за едно патување на Ибица, а имала и свој личен возач.

До 2007 година, таа продаде повеќе од 10 милиони плочи ширум светот, од кои половина продаде само во САД.

Таа се испроба и како водителка, водејќи шоу наречено „Шоуто на Черч Шарлот“, пишува „Википедија“. Таа неодамна го „лансираше“ својот прв подкаст каде зборува за нејзиното наследство, семејни врски и идентитет.

Ја нарекуваа „чудо од дете“ и „ангелски глас“, а може да се пофали дека пеела пред кралицата Елизабета, папата Јован Павле Втори и Бил Клинтон.Љубовен живот

Таа беше во врска со рагби ѕвездата Гевин Хенсон и кога имала 20 години купиле куќа од 500.000 фунти во Кардиф. Интересно е што си изградиле сопствен бар за да можат да се опиваат дома. Покрај тоа, купиле и јахта, но љубовта не траела. Откако ги добија децата Руби и Декстер, парот се раздели во 2010 година, а Шарлот на својот поранешен партнер му купи вила со пет спални соби во соседството за да може да биде блиску до децата.

Таа набрзо најде нова љубов покрај Џонатан Пауел, со кој ја доби ќерката Фреја. Многу нејзини познаници и пријатели велат дека се многу заљубени, дека тој позитивно влијае на неа по сите нестабилни години и дека таа се смирила откако го запознала.

Поради парите кои полека се „топеле“, била принудена да ја продаде вилата во која живееле за да преживеат. Купиле куќа со две соби.

- Беше магично и бајковито, а потоа бајката стана темна и извртена - рекла таа еднаш.


Извор: телеграф.рс

Фото: Инстаграм

Можеби ќе ве интересира: