Натпреварот прекинат, светот во солзи: Навивачите на Бешикташ се победници на денот (ВИДЕО)

Натпреварот прекинат, светот во солзи: Навивачите на Бешикташ се победници на денот (ВИДЕО)

Објавена во: Спорт // Фудбал

Натпреаварот од 14-тото коло на турската Суперлига помеѓу Бешикташ и Анталијаспор го одбележаа навивачите...

Иако на почетокот би помислиле дека причините не се позитивни и вклучуваат немири, овој пат тие се за пофалба.

Приврзаниците на Бешикташ се погрижија резултатот од оваа игра во секој случај да биде според и направија еден феноменален потег.

По пет минути од средбата во Истанбул, тие ја прекинаа играта за да фрлаат играчки за децата кои останаа без покрив над главата поради земјотресот што се случи во Турција.


@insidebosnia EMOTIVNO - Navijači turskog Bešiktaša večeras su na Vodafone Parku simbolično u 4. minuti i 17 sekundi susreta (vrijeme kada je jug Turske pogodio prvi od dva snažna zemljotresa) zasuli teren igračkama u znak podrške djeci nastradaloj u zemljotresu  Follow @insidebosnia for more!  Follow @insidebosnia for more!  Follow @insidebosnia for more!   @a_world_travels #insidebosnia #hatay #deprem #zemljotres #turkiye #earthquake #turkeyearthquake #turkeyearthquake2023 #turkiyedepremi #syria #syriaearthquake original sound - Inside Bosnia

И покрај големите проблеми кои ја погодија земјата, турскиот шампионат не е прекинат, но Газиентеп и Хатајспор го напуштија натпреварувањето.

Бешикташ се бори за третото место кое води во Европа, но му се закануваат дури три екипи, кои се на само 2 бода разлика.

фото: Принтскрин / Твитер / ТикТок

Објавена во: Спорт // Фудбал

Можеби ќе ве интересира: