Што треба, а што не треба да јадете за време на менструацијата?

Што треба, а што не треба да јадете за време на менструацијата?

Болките за време на менструацијата може да бидат непријатни и да ве спречат во завршувањето на секојдневните обврски.

Постојат продукти кои ќе ви помогнат да се спасите од болките, но постојат и такви продукти кои ќе ја поттикнуваат и зголемуваат болката. Затоа придржувајте се до режимот за здрава исхрана.

# Чаеви - пијте што е можно повеќе

Чај од жалфија, две шољи дневно, а можете да го пиете и 2 - 3 дена пред почетокот на циклусот и тоа помеѓу оброци. Камилицата е добра за намалување на болкити и е добро да ја пиете 3 - 4 пати на ден. Чајот од семе од ким ги олеснува менструалните тегобии и ги спречува грчевите. Пијте по една шоља чај три пати на ден. Добри се и чаевите од лист од малина и ароматичниот чај од анасон.

# Конзервирана храна

Храната, како чипс и онаа од конзерви, која содржи голема кочина натриум, додатно може да ги зголеми болките во желудникот и да предизвика повраќање.

# Леб

Препорака е да јадете леб од чисто жито, сите интегрални житарици и нивните производи, а да го избегнувате белиот леб, лиснатите и пржените теста.

# Месо

Бидејќи месото содржи големо ниво на масти, кои може да предизвикаат воспаление и болка, треба да се избегнува. Можете да јадете бело месо или риба.

# Млечни производи

Добро е да пиете одбрано млеко и млечни производи, по можност од органско потекло, пробиотски јогурт и свежо младо сирење, а секако да го избегнувате полномасното млеко и сирење.

# Добри додатоци во исхраната

Корисно е да зимате и одредени додатоци во исхраната, првенствено омега 3 масни киселини, витамин Е и В1, калциум и магнезиум.

# Благо

На благото е тешко да се одолее, но важно е да го избегнувате за време на циклусот. Ќе ви го поправи расположението на кратко, но ќе поттикне болка во желудникот. Доколку сакате да внесете малку шеќер, јадете јаболка, банана, круша или диња.

Можеби ќе ве интересира: