Тиа била здрава тинејџерка се додека не завршила во инвалидска количка откако земала антибиотици: „Мозокот не ми работи како порано“

Тиа била здрава тинејџерка се додека не завршила во инвалидска количка откако земала антибиотици: „Мозокот не ми работи како порано“

Објавена во: Совети // Boys and Girls

Точните причини за оваа состојба се непознати...

Тиа Лазери Маден била здрава тинејџерка со желба да стане музичар. Но, ретката состојба ја оставила 18-годишната девојка да не може да се движи и мора да користи инвалидска количка.

Првите нуспојави ги доживеала во деновите откако почнала да ги зема антибиотиците што и ги препишал докторот, но на нејзин ужас набрзо доживеала сериозен страв кога нозете почнале да и откажуваат.

Денес, повеќе од една година подоцна, на Тиа конечно и било дијагностицирано функционално невролошко нарушување (FND), состојба која предизвикува низа симптоми на онеспособување, од слабост и тремор до проблеми со говорот. Предизвикувачите вклучуваат стресни настани, трауми од минатото, мигрена, вакцини или лекови, но нејзините точни причини сè уште се непознати.

Се проценува дека само во Велика Британија околу 120.000 луѓе имаат ФНД, со 10.000 нови случаи годишно, објави „Сан“.

Но, повеќето луѓе никогаш не слушнале за ова нарушување.

- Мозокот не ми работи како порано. Сè уште се збунувам. Можам да одам само на кратки растојанија. Морам да користам инвалидска количка подолго и почесто. Исто така лесно се заморувам и трпам неподносливи болки во едната нога. Не можам да работам или да излезам сама. Се плашам дека никогаш нема да бидам личноста што бев порано - ја опишува својата состојба Тиа од Борнмаут.

Се започна во јануари минатата година кога и беше препишан антибиотикот метронидазол за инфекција на кожата. Таа одеднаш почна да страда од силни главоболки, гадење и чувствителност на светлина, само неколку часа по земањето на првата доза. Сепак, на почетокот воопшто не била загрижена, додека неколку дена подоцна работите не тргнале на полошо.

Таа станала збунета и имала сериозни проблеми со зборувањето и за една недела не можела да оди.

- Беше страшно. Од здрав, среќен тинејџер, кој сакаше да трча и да оди во теретана, станав практично парализирана од половината надолу - се сеќава оваа тинејџерка која тогаш имала 17 години.

Нејзината мајка Антонела (59) раскажала дека Тиа при првата посета на итната медицинска помош не можела да оди, ставајќи ја едната нога пред другата.

- Следниот ден таа воопшто не можеше да оди и морав да ја ставам во инвалидска количка. Во еден момент дури ми кажа дека се чувствува како да умира и дека ме сака.

Тиа имала серија тестови во болницата, вклучувајќи и тест за мултиплекс склероза и тумор на мозокот. Докторите најпрво се посомневале во антибиотиците и престанале да и ги даваат, но кога психичката конфузија и главоболката се смириле, тинејџерката сепак не можела да оди.

- Ми рекоа дека целосно ќе закрепнам, но не сум. Првиот месец бев врзана за креветот, а следните четири во инвалидска количка. Благодарение на физиотерапијата, можев да станам и да направам неколку чекори. Но, мојата десна нога тогаш силно ќе се затресе и колабираше. Лани двапати бев упатена на невролог, но ми рекоа дека не е невролошки - раскажува Тиа.

Заболените од ФНД често се соочуваат со проблем да се воспостави дијагноза. Така Тиа дури конечно во март се видела со специјалист кој и поставил дијагноза. Тоа е вообичаено погрешно разбрана состојба, понекогаш отфрлена од медицински професионалци.

- Ми беше објаснето како да ми откажува мозокот. Кога го слушнав тоа, сето тоа имаше смисла, бидејќи иако многу се опоравив, сепак не можам да ги движам правилно десниот колк и ногата. Сега можам да одам само неколку метри без да користам патерици. Користам инвалидска количка на долги растојанија. Минатото лето се опоравив доволно за да работам во детскиот клуб, но ситуацијата повторно се влоши, што обично се случува со ФНД. Сега можам да одам само неколку метри без да користам патерици. Користам инвалидска количка на долги релации, открива Тиа, која вели дека изминатата година била „ужасно тешка“ и дека сега ги користи социјалните мрежи за да ја подигне свеста за состојбата.

Што е ФНД?

Функционално невролошко нарушување е „нарушување на мозочната мрежа“, кога мозокот не е во состојба правилно да испраќа и прима пораки, што влијае на сите делови од телото. Некои симптоми, особено ако не се лекуваат, може да доведат до значителна попреченост. Третманот вклучува „преквалификување“ на мозокот со специјализирана физиотерапија, техники за одвраќање и психотерапија. Но, околу 70 проценти од заболените ги имаат истите или полоши симптоми десет години подоцна.

Точните причини за ФНД се непознати. Симптомите може да се појават ненадејно по стресен настан или со емоционална или физичка траума, вклучувајќи повреда на главата, мигрена, операција или вакцинација.

Тоа може да се случи како резултат на неколку фактори кои работат заедно. На пример, исклучување на мозокот по воочување на закана или обид да се избегне болка, како и генетска подложност на состојбата.

Фото: Инстаграм
Извор: Ona.telegraf.rs


Објавена во: Совети // Boys and Girls

Можеби ќе ве интересира: