Вистинска Златокоса: Ќе занемите кога ќе видите што сѐ прави оваа девојка со косата (ФОТО)

Вистинска Златокоса: Ќе занемите кога ќе видите што сѐ прави оваа девојка со косата (ФОТО)

Објавена во: Мода // Moj стил

Многу луѓе сонуваат за долга коса, како онаа која ја има Златокоса. Една девојка, сепак, има можност да направи повеќе од 50 фризури со коса од 167 сантиметри која не ја шишала речиси 30 години!

Ала Перкова е 38-годишна манекенка за фризури од Украина и е висока 160 сантиметри, но има права светло-кафеава коса седум сантиметри подолга од себе, што честопати ја претвора во егзотични и необични фризури.

Последен пат дозволила фризер да си игра со нејзината должина кога имала 12 години. Од тој момент, нејзината коса не знае за ножици.


„Ножиците не ја допиреле мојата коса речиси триесет години“, вели девојката од Украина. Манекенката, која може да се пофали со природно права кафеава коса, вели дека не користи специјални производи и дека нејзината коса е резултат на добра генетика, бидејќи мајката Марија Перкова отсекогаш имала долга коса.


„Не се придржувам до специјална храна за да помогнам да расте косата, ниту пак специјални препарати. Не ја бојадисувам косата со каква било боја или специјални производи и процедури. Ја чешлам нежно и бавно“, рекла Ала, а потоа ја пофалила нејзината мајка.


„Мајка ми е пример за убавина и женственост. Сѐ уште има здрава долга коса на 79 години. Мојата коса е сјајна и здрава бидејќи имам добра генетика и одлично здравје. Ѝ благодарам што ме научи на правилна нега на коса“, вели 38-годишната Украинка ...


Ала ја мие косата на секои два дена по 10 минути и користи фен за коса половина час. Користете обичен шампон и избегнувајте маски, бидејќи косата е природно доволно навлажнета.

На крајот, таа изјави дека косата се осветлува на сонце во текот на летото и станува се повеќе руса, и се пофали дека знае да направи 50 фризури и различни варијанти на опашки, пунџи и плетенки.

Извор: zena.blic.rs

Foto: Instagram


Објавена во: Мода // Moj стил

Можеби ќе ве интересира: