За само неколку месеци оваа фрзиура завладеа со светот: Нема жена на која не ѝ се допаѓа, се вклопува со секој имиџ, а толку е шик (ФОТО)

За само неколку месеци оваа фрзиура завладеа со светот: Нема жена на која не ѝ се допаѓа, се вклопува со секој имиџ, а толку е шик (ФОТО)

Објавена во: Мода // In and Out

Фризерите велат дека сме во ера на вистинска „боб сесија“, на која не ѝ се гледа крајот, но нагласуваат дека секоја жена треба да внимава пред да се одлучи за ваков тип на фризура

Боб, без разлика дали се работи за префинета италијанска варијанта, или помека, разиграна и лежерна, која често ја носат хероините на романтичните комедии, последните месеци владее со светот на фризурите.

Можеме да кажеме дека на планетата доминира вистинска „боб сесија“, на која не ѝ се гледа крајот, а ние, како и многу познати убавици, не останавме имуни на шармот на оваа фризура. Сепак, колку и да сте маѓепсани од заводливиот изглед на Зендаја, Аја Едебири или Меган Фокс, фризерите чувствуваат обврска да кажат неколку зборови за оваа фризура пред да решите да ја пробате.

Секој боб треба да биде уникатен

Една од најзначајните карактеристики на боб може да биде, ако заврши во вистински раце, неговиот најголем адут, но и голем недостаток ако веруваме на погрешна личност. Не постои единствен рецепт за боб, ниту пак има правило како да се истрижите. Понатаму, постојат стотици начини на кои може да се направи боб, и секоја фризура мора да се прилагоди на структурата на косата на клиентот. На права коса, прецизните кроеви се клучот за убава форма, додека супер густата коса може да се исече со жилет за да се нагласи текстурата на косата. Важно е фризерот пред шишањето да знае дали клиентот ќе ја исуши косата со фен, ротирачка четка или некој друг уред или ќе остави да се исуши природно.

Најверојатно ќе ни требаат нови производи за стилизирање 

Кратките или барем пократки фризури како боб често имаат репутација дека се многу полесни за одржување и стил отколку долгите фризури, но колку и да има вистина во тоа, тие обично бараат повеќе производи за стилизирање и грижа, и пред фенирање и по стајлинг, па затоа е важно да одвоите време за да научите како да стилизирате боб пред да одлучите за оваа фризура.

Треба да бидеме искрени за тоа колку сме отворени за промени

Сосема е разбирливо зошто би биле привлечени од нешто што е навистина популарно, но само затоа што навистина ни се допаѓа нешто што е во тренд не мора да значи дека сме подготвени да го направиме тој тренд дел од нашето искуство. Ако се запрашаме колку сме подготвени од еден до 10 за ова шишање, треба да се потстрижиме ако нашиот одговор е нешто над осум, но ако одговорот е пет, многу фризери, поучени од искуството на нивните клиенти, препорачуваат повеќе суптилна промена на фризурата и избегнување на драстични промени. 

Што ако се каеме за нашиот боб 

Причината поради која некој се кае што се потстрижил можеби е тоа што консултацијата не беше направена како што требаше, но причината за незадоволството може да биде и тоа што самата фризура технички не е најдобро направена. Ова второ сценарио е секако подобра опција бидејќи нуди можност за поправка, додека во случајот со првото нема друга опција освен да ја оставите косата да расте.

Извор: stil.kurir.rs

Објавена во: Мода // In and Out

Можеби ќе ве интересира: