Ѕирнете во луксузната вила на Златан Ибрахимовиќ: Некогаш штедел пари за пристојна соба, а сега има куќа вредна милиони

Ѕирнете во луксузната вила на Златан Ибрахимовиќ: Некогаш штедел пари за пристојна соба, а сега има куќа вредна милиони

Објавена во: Спорт // Фудбал

Еден од најпознатите напаѓачи на својата генерација, Златан Ибрахимовиќ поседува луксузен дом во кој има сѐ што може да се посака.

Фудбалерот Златан Ибрахимовиќ е поранешен шведски репрезентативец кој моментално игра за шампионот во Серија А, Милан, како напаѓач. Тој е познат по своите акробатски, моќни удари од далечина и одлична техника.

Играше за некои од најдобрите тимови во Европа и освои многу трофеи во својата славна кариера. Играше за европски гиганти како Барселона, Интер, Ајакс, Јувентус и Манчестер Јунајтед.

Една сезона играше и во Америка за ЛА Галакси пред повторно да се врати во Европа.

Со оваа слава, сосема е природно да се запрашаме колку заработува таква ѕвезда. Се проценува дека има нето богатство од околу 190 милиони долари. Моментално заработува 2,9 милиони долари од Милан и уште 20 милиони од спонзорите, што го прави еден од најбогатите луѓе во светот.

Златан Ибрахимовиќ живее во луксузен имот со шест спални соби во Цезира, кој се наоѓа на 30 хектари земја и има четири ката, како и шест приватни апартмани.

Вилата е на само 10 милји од метежот и вревата на градот и е место од соништата за секого.

Луксузната вила има високи тавани, раскошен и луксузен мебел и кујна со неколку спални соби и други содржини.

Куќата располага со теретана, бар, винарска визба и соба за забава, а има и четири рецепции, покриена тераса и сериозен безбедносен систем. Има и затворен базен, простор за скара каде што ѕвездата на Манчестер Јунајтед се релаксираше и поминуваше квалитетно време со своите најблиски.


Распространет на четири ката, агентот Гаскоњи Халман го опишува имотот како „еден од најдобрите неодамна изградени одвоени резиденции во Хејл“.

Внатрешниот ходник е монохроматски, како и трпезаријата со црно-бели подни плочки и црни прозорски рамки.


Златан Ибрахимовиќ ја направи шемата на бои толку конзистентна што дури и пинг-понг и масите за билјард во собата за игри имаат нијанси на сива боја.

Куќата на Златан Ибрахимовиќ има неколку соби и други карактеристики, со сите шест спални соби и четири главни соби за прием кои ја надополнуваат прекрасната кујна за појадок.


Куќата на Златан Ибрахимовиќ се простира на околу 10.000 квадратни метри простор и ги има сите уреди и опрема што еден играч од Премиер лигата некогаш би можел да ги посака.

Подно греење, програмабилно осветлување, сеопфатен аудио систем, централен вакум систем и најсовремен безбедносен систем се исто така инсталирани за да се обезбеди сета безбедност.

За Златан Ибрахимовиќ се вели дека плаќал 30.000 долари месечно за да живее во овој луксуз од 2016 до 2018 година. Тој се исели од куќата кога ги напушти „црвените ѓаволи“ во ЛА Галакси.

Откако го напушти Манчестер Јунајтед, Златан го стави имотот на продажба и се вели дека сѐ уште е на пазарот, бараната цена на домот во Чешир е 4,8 милиони фунти.

Сите агенти внимателно го следат имотот за да го добијат по пониска цена, имотот Грин Медоус на Ибрахимовиќ е прогласен за еден од најгледаните имоти на мрежата.


Фото: Инстаграм/Youtube - screenshoot

Извор: глоси


Објавена во: Спорт // Фудбал

Можеби ќе ве интересира: