(ФОТО) Како да го носите летниот мејкап тренд што го обожаваат Кендал, Кајли и Рири

(ФОТО) Како да го носите летниот мејкап тренд што го обожаваат Кендал, Кајли и Рири

Објавена во: Мода // Moj стил

Совети како правилно да ги нанесети овие смели бои на очите.

Летото се приближува и секој сака да донесе боја во нивните животи, па зошто да не експериментирате со шминка? Неонска сенка е тренд што е сигурно ќе привлече внимание.

Трендовите во шминката доаѓаат и си одат, а текот на индивидуалните трендови може јасно да се следи на социјалните мрежи. Почнувајќи од туторијали за шминкање што нè научија како да контурираме, сенчиме, сè до минималистичко движење, со фокус на свежа кожа. Сега, како одговор на минимализмот и враќањето на модата од 80-тите, се врати желбата да експериментираме со бои. Не зборуваме за пастелни, пригушени нијанси, туку за гласни, неонски бои како маркери. Жолта, виолетова, портокалова, розова - без оглед каква боја е, неонските сенки за очи во сите бои на виножитото го најдоа своето место во палетите. Најдете ја вашата идеална сенка и започнете да експериментирате. Подолу се дадени неколку совети за тоа како совршено да примените неонски сенка или туш.

# Помалку е повеќе
Кога ќе се одлучите за неонски изглед, треба да дозволите тие смели нијанси да бидат единствениот фокус на вашето лице.


# Изградете цврста основа
Направете ја бојата на базата колку што е можно посветла за да го направите пигментот на сенките што е можно поприметлив. Нека вашиот неонски изглед биде сведен на минимум. Изберете една неонска сенка и нанесете ја на целиот капак.


# Инспирирани од Кајли
Кајли Џенер исто така е голем обожавател на овој тренд. Неговиот метод на примена е малку необичен, но многу едноставен и ефикасен. Таа применува неонска жолта сенка само на внатрешните агли на очите.


# Неонски eyeliner
За минималистички изглед, едноставно ставете неонски туш во вашата омилена боја и нанесете го наместо обичен, досаден црн туш, можете и да комбинирате повеќе бои.


# Графички линии
Овој изглед е идеален за летo. Наместо да го нанесувате тушот само по линијата на трепките, можете да го нанесете и по линијата на очните капаци.


извор:teen385


Објавена во: Мода // Moj стил

Можеби ќе ве интересира: