Ја намачка косата со мајонез: По 20 минути не можеше да им поверува на очите

Ја намачка косата со мајонез: По 20 минути не можеше да им поверува на очите

Објавена во: Мода // Moj стил

Секоја девојка која има сува, тенка, оштетена и нескротлива коса знае колку е тешко да си ја врати истата во нормала. Пробала илјадници нешта за да направи косата да и изгледа понормално. Маски, специјални шампони, пегли за коса, фенови... Но, ништо не помага!

Што да направите во таква ситуација? Оваа девојка ги советува сите дами со сличен проблем да си ја намачкаат косата со мајонез!

Не, таа е не е луда! Благодарение на неговите состојки, мајонезот совршено ја храни, обновува и ја навлажнува сувата коса. Редовната употреба во форма на маска ќе даде волумен на вашата коса и ќе ја зајакне. По нанесувањето, ќе стане мека, сјајна и лесна за обликување.

Производот содржи жолчка од јајца, маслиново масло или други масла и затоа е многу погоден за оштетена и сува коса. Дури и доколку има некои конзеванси, сепак е многу покорисно од било кој балсам за коса.

Оваа девојка имала сува и безживотна коса.

Нанела мајонез на косата, ставила капа за капење, а потоа ја завиткала главата со пешкир.

20 минути подоцна ја измила главата со шампон парабен и ја исушила со фен.

„Не можам да престанам да ја допирам косата. Неверојатна е!“ - признава возбудено.

Пред да започне со постапката, мора да го извадите мајонезот од фрижидер и да почекате да постигне собна температура. По околу еден час, можете да ја започнете постапката.

Доколку скаате, можете да додате други корисни состојки во мајонезот: на пример, додадете 3 лажички рицинусово масло во 3 лажици мајонез. Состојките треба добро да ги промешате додека не се добие хомогена смеса.

Се нанесува на чиста коса, а маската ленсо се мие и нема мирис.

Објавена во: Мода // Moj стил

Можеби ќе ве интересира: