Како да го присвоите луксузниот стил на француската ривиера

Како да го присвоите луксузниот стил на француската ривиера

Објавена во: Мода // Must have

По должината на брегот на француската ривиера преплавена со сонце се наоѓа свет на софистициран гламур и бескрајна елеганција...

Овде, женствениот стил се појавува како прекрасна композиција која комбинира безвременска софистицираност со духовно обновување. Со вечерен или утрински изглед, секоја жена која шета по сончевите улици истакнува едно уникатно поглавје во историјата на модата.

Брижит Бардо се издвојува меѓу култните икони на стил кои стигнале до бреговите на овие региони. Со својот вечен шарм и динамичност, таа го претставува духот на слободна и непредвидлива жена, која ја комбинира едноставноста со софистицирана префинетост. А кој не би сакал да изгледа толку шик?

Подолу ви ги откриваме парчињата за усвојување на овој стил.

Класични кошули

Класичните кошули ја истакнуваат врвната леснотија и воздушеста елеганција што го карактеризира животниот стил на француската ривиера. Со суптилни риги или дезени, тие нудат чувство на безвременски стил кој се појавува при секое движење.

Свилени марами

Свилените марами се задолжителни во регионот. Со луксузни ткаенини врзани околу вратот или зглобот или дури и на главата во комбинација со предимензионирани очила за сонце, тие создаваат имиџ на дива во Кан.

Бели фармерки

Белите фармерки зрачат со чувство на удобност и автентичност, отелотворувајќи го духот на слободна душа која го сака животот и сонцето. Со мека текстура и удобно вклопување, овие фармерки се совршен избор за сончев ден на плажа во првите денови од летото.

Лесни фустани

Лесните фустани совршено го гушкаат телото, нагласувајќи ја неспоредливата женственост. Розевите, белите или светлите нијанси ја истакнуваат вистинската убавина на секоја жена.

Танга сандали

Танга сандалите можеби изгледаат како апостолки, но тие се нешто сосема друго. Со кожени ремени и минималистички стил, ќе стане шик дел од вашата летна гардероба.

Ленени здолништа

Француската ривиера не можеше да постои без лен. Без разлика дали се работи за кошули, фустани или миди здолништа, го избираме ултимативниот тренд и „одиме“ на југот на Франција за некое време.

Фото: Инстаграм
Извор: Zenskimagazin.rs

Објавена во: Мода // Must have

Можеби ќе ве интересира: