Како да се грижите за облеката од волна: 10 трикови да го сочувате вашиот омилен џемпер

Како да се грижите за облеката од волна: 10 трикови да го сочувате вашиот омилен џемпер

Објавена во: Мода // Moj стил

Сезоната за џемпери и друга волнена облека е веќе отворена, па правилното одржување на волнените предмети сега е поважно од кога било.

Знаеме 10 трикови, кои не само што ќе ги зачуваат вашите омилени волнени фустани и џемпери, туку значително ќе им го продолжат „животот“.

Пеглање
Не е препорачливо да се пеглаат волнени предмети. Ризикувате да ја деформирате ткаенината и да добиете „изџвакан“ џемпер. Обидете се да „испеглате“ волнен фустан или џемпер на овој интересен начин. Закачете го џемперот во парна бања (додека се туширате).

Не заборавајте на специјалните додатоци
Како и кај чевлите, специјалните алатки за четкање беа измислени со причина. Патем, можете да купите четки за четкање облека во која било продавница во одделот за хемикалии за домаќинство.

Користете шампон за бебиња
Ако перете облека од волна, а не сте купиле специјален детергент за волна, можете да ја перете облеката со шампон за бебиња. Волнената облека нема да се збрчка и ќе мириса прекрасно.

Само со ладна вода
Затоа, едно од најважните правила за нега на волнените предмети е да ги перете само во ладна вода! Ова не само што ќе помогне да се зачува бојата, туку нема да дозволи работите да се деформираат од абење.

Не заборавајте да ги исчистите работите
Пред да ги извадите волнените предмети од плакарот, задолжително исчистете ги внимателно со четка за облека. Со четкање облеката ќе ја ослободите од ситни трошки, нечистотија и прашина - на тој начин ќе спречите појава на молци.

Промена на обликот
Ако сакате полека да го менувате обликот на нештата или, на пример, да ги издолжите кратките ракави - тоа може да го направите само по перењето, со ширење на производот на чиста, сува крпа.

Кажете не на закачалките
Никогаш не чувајте волнен џемпер или фустан на закачалки во плакарот. Така ќе ја расипете формата. Чувајте ги џемперите уредно закопчани и свиткани на полиците.

Само хоризонтално сушење
Пожелно е да се сушат волнените алишта на хоризонтална површина. Како што споменавме претходно, ставете го волнениот џемпер на чиста, сува крпа. Пешкирот ќе ја впие целата влага од исперениот џемпер.

Кашмирска облека
Парчињата кашмир, кои обично се скапи, треба да се одржуваат за да ја задржат таа воздушеста мекост. Кашмирот нема потреба од хемиско чистење. Исперете ги овие џемпери на волнена програма на најниска температура или во благ раствор во млака вода.

Заштитете ја волнената облека
Во плакарот каде што ја чувате волнената гардероба, секогаш ставајте неколку гранчиња лаванда или анти-молци, кои се нејзините најлоши непријатели.

Фото: freepik
Извор: www.zenskimagazin.rs


Објавена во: Мода // Moj стил

Можеби ќе ве интересира: