Медитеранска девојка: Како да го усвоиме летниот тренд кој „мириса“ на Медитеран?

Медитеранска девојка: Како да го усвоиме летниот тренд кој „мириса“ на Медитеран?

Објавена во: Мода // Must have

Медитеранот со својот вечен шарм зрачи со чувство на слобода, едноставност и оптимизам...

Белите куќи на Егејот, топлото пролетно ветре на Крит, прекрасните плажи на Италија... Сето ова сочинува панорама што нè носи до слика на идилична убавина.

А сега, да го погледнеме летниот тренд кој го носи медитеранското ветре...

Летниот тренд кој „мириса“ на Медитеранот е обновена верзија на естетиката на летните одмори, со акцент на едноставноста, природноста и женственоста. Многу од парчињата што ќе ги видиме ја истакнуваат природната убавина, додека текстурите и боите го рефлектираат чувството на морето и сонцето.

Како да усвоите летен тренд кој „мириса“ на Медитеранот?

Бели и меки ткаенини
Белите и меките ткаенини се најдобриот сојузник во овој тренд. Фустани со тантела, романтични блузи со јаки или пуф детали и здолништа од памучни ткаенини создаваат чувство на слобода и безгрижност.

Наутички елементи
Додатоци со наутички елементи, како што се школки, корали и панделки со наутички мотиви, му даваат на изгледот примеси на наутички стил. Се разбира, најважна од сите е традиционалните бандани и морнарски пруги.

Отпечатоци од медитеранска природа
Моделите што ја доловуваат природата на Медитеранот со сини и виолетови нијанси се во срцето на овој тренд. Исто така, цитрусните принтови прават сензација бидејќи навистина не превезуваат на југот на Италија.

Природна шминка
Едноставната шминка која ја истакнува природната убавина е совршена за овој тренд. За блескав ефект користиме светло руменило, нијанси за усни и тен.

Фото: Инстаграм
Извор: Zenskimagazin.rs

Објавена во: Мода // Must have

Можеби ќе ве интересира: