Очилата за сонце се задолжително летно парче: 3 модели кои ќе бидат хит оваа сезона (ФОТО)

Очилата за сонце се задолжително летно парче: 3 модели кои ќе бидат хит оваа сезона (ФОТО)

Објавена во: Must have, Crush Of The Week

Вистинскиот пар на очила за сонце може да го трансформираат вашиот изглед и да го подигнат целиот look!

Летото конечно пристигна, а со него и потоплите денови кои не повикуваат на плажа, градски прошетки и одмор на сонце. Додека уживате во радостите на летото, заштитата на очите од штетните УВ зраци е клучна, но тоа не значи дека не можете да изгледате модерно и тренди.

Знаеме кои очила за сонце се апсолутно задолжителни за летото 2024 година. Без разлика дали преферирате класични линии, похрабри парчиња или барате нешто што ќе ве натера да се издвоите од толпата, ова лето на пазарот има по нешто за секого. Без оглед на вашите преференции, вистинскиот пар на очила за сонце може да го трансформираат вашиот изглед и да го подигнат секој изглед додека уживате во сончевите денови.

1. Тркалезни очилаКружните очила носат ретро шик изглед инспириран од 70-тите. Оваа класична форма е идеална за оние кои сакаат носталгичен стил со модерен пресврт. Кружните очила за сонце имаат симетрични, кружни леќи кои обезбедуваат избалансиран и хармоничен изглед. Оваа форма особено им прилега на лицата со квадрат и лице во форма на срце, бидејќи меките линии на очилата ги омекнуваат острите агли на лицето. Покрај тоа, кружните очила често доаѓаат со потенки метални рамки, што дополнително го нагласува нивното винтиџ чувство. Доколку сакате да комбинирате ретро стил со модерни детали, тркалезните очила се вистинскиот избор за вас.

2. Оверсајзд наочари Очилата со големи димензии се совршени за оние кои сакаат да привлекуваат внимание. Големите рамки даваат драматичен ефект и обезбедуваат одлична заштита од сонце. Овие очила се карактеризираат со големи, импозантни рамки кои покриваат значителен дел од лицето, обезбедувајќи максимална заштита од УВ зраците. Очилата со големи димензии често доаѓаат со темни леќи кои дополнително го нагласуваат нивниот драматичен изглед. Овој стил е идеален за оние кои сакаат да ја истакнат својата модна изјава и да создадат изјава парче што ќе доминира во нивната облека. Покрај тоа што изгледаат шик, тие се и практични бидејќи обезбедуваат широка заштита од УВ зраците, па затоа ги сметаме за совршени за летните денови поминати на отворено.

3. Транспарентни рамки

Транспарентните рамки се хит ова лето бидејќи нудат модерен и минималистички изглед. Без разлика дали се работи за целосно јасни или малку затемнети рамки, овој тренд ви овозможува да се истакнете на суптилен начин. Транспарентните очила лесно се комбинираат со различни стилови на облека, што ги прави многу добар избор. Овие очила се карактеризираат со рамки направени од проѕирни материјали, често акрилни или пластични, кои се лесни и проѕирни. Проѕирните очила доаѓаат во различни нијанси, вклучувајќи целосно јасни, малку затемнети или во пастелни бои како розова, сина или зелена. Транспарентните рамки се исто така исклучително лесни за усогласување, бидејќи можат да се носат со речиси секоја боја и модел на облека.


ФОТО: Инстаграм


Објавена во: Must have, Crush Of The Week

Можеби ќе ве интересира: