Првите преживеани седморки во светот, денес имаат 26 години и вака изгледаат: Мајката ги родила сите за 6 минути, а најтешкото бебе тежело 1,5 кг.

Првите преживеани седморки во светот, денес имаат 26 години и вака изгледаат: Мајката ги родила сите за 6 минути, а најтешкото бебе тежело 1,5 кг.

Објавена во: Совети // Семејство

Кога браќата и сестрите Мекој од Ајова се родени во ноември 1997 година, тие направија медицинска историја во истата секунда. Тоа беше чудо за целиот свет! Имено, тие биле првите преживеани седморки во светот. Четири момчиња и три девојки се уште се заедно - имаат 26 години и сите се живи и здрави.

Боби Мекој, мајка на седум деца, успеала во невозможното - ги родила сите бебиња за само шест минути! Брендон, Џоел, Нејтан, Кени, Натали, Алексис и Келси се родени живи, но не сосема здрави. За жал, двајца се родени со церебрална парализа, поради што во детството направија низа операции.

Меѓутоа, самиот факт дека сите седум бебиња, и покрај тоа што се родени девет недели пред терминот, преживеале бил неверојатен. Боби ја породиле 40 лекари, а иако имала ризична бременост, останала здрава. Најмалото бебе тежело еден килограм, а најголемото само 1,5 килограм!

Седумте деца останале во болница два месеци за да напредуваат и да се развиваат под стручен надзор, а потоа сопружниците Мекој биле пред тешка задача - да подигнат осум деца, со оглед на тоа што веќе ја имале ќерката Микајла.

На бебињата им биле потребни 52 пелени дневно и 42 шишиња храна, а Боби и Кени, татко на седум деца, биле принудени да се потпрат на помошта и поддршката од своето семејство. Во првите години по раѓањето на седумте деца парот се соочи со немилосрден медиумски притисок и интензивно внимание на јавноста. Со текот на времето, возбудата стивнала, а девојчињата и момчињата брзо пораснале и им помагале на своите родители во домашните работи.

Боби и Кени се обиделе да ги воспитаат своите деца подалеку од рефлекторите, иако имале можност да заработат од нивната приказна. Имало гласини за нивен развод, односно дека Кени го напуштил семејството под притисок, но парот остана заедно во сите турбулентни години.

Сите нивни деца пораснаа во стабилни, образовани луѓе, имаат успешни кариери и повеќето основаа свои семејства.

Брендон работи како наредник во американската армија, оженет е и ја има ќерката Ели. Кени е оженет и прави мебел. Натали е мажена и магистрирала физичко образование. Келси е мажена и работи во односи со јавноста и како секретарка во медицинска клиника. Џоел и Алексис живеат со своите родители, тој работи во ИТ компанија, а таа во детски центар. Натан е вработен во ИТ секторот.

Фото: Инстаграм
Извор: Zena.blic.rs


Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: