За производ за лице платив 9000 денари, а потоа измешав три состојки од кујната: Еве каков е резултатот

За производ за лице платив 9000 денари, а потоа измешав три состојки од кујната: Еве каков е резултатот

Објавена во: Совети // Boys and Girls

За хидрирана, чиста, но и затегната кожа понекогаш ви се потребни неколку состојки од кујната

Негувана и затегната кожа е сон на секоја жена, па кога се во прашање подготовките, никогаш не сум зажалила колку пари ќе потрошам за серум или крем. Секако, има и третмани за убавина, но повторно, секогаш имам за цел секогаш да имам добра крема при рака. Така еден ден додека шетав во еден трговски центар наидов на препарат кој во тој момент чинеше 9000 денари. Колку побрзо, толку подобро, ја провлеков картичката и помислив „тоа е тоа“, сепак ... , раскажува една девојка...

Приказната продолжува вака:

Кога дојдов дома, ја нанесов на лицето, резултатот беше ист како кај сите мои други креми. Не знам зошто го очекував тој „woow ефект“, но го немаше, барем не во онаа мера што очекував. Што има таму, си помислив, сигурно не може да му наштети. Кожата на лицето е секогаш на удар, без разлика дали е зима или лето, таа најмногу страда, па добро е да го имате најдоброто можно решение, но не баш она што чини 150 евра. Искрено, белките како нега одвреме-навреме секогаш добро ми доаѓаат, но бидејќи за малку ќе се изгорев со едно „отворање пори и чистење на лицето“, се откажав од тие работи „направи сам“. Сепак, една препорака ми изгледаше примамлива... ја измешав, пробав и се воодушевив.

Кафе, јогурт и мед

За хидрирана, чиста, но и затегната кожа понекогаш ви се потребни неколку состојки од кујната. Кафе, јогурт, мед и - не чини повеќе од 500 денари.

Имено, овие три состојки се чудо. Кафето, мојот омилен пијалок, освен што е богат со кофеин, богат е и со антиоксиданси. Кофеинот може благотворно да делува на бројни воспалителни процеси, мозолчиња, ја измазнува кожата... Медот, секако, со висока содржина на витамини, ензими, аминокиселини, минерали - ја штити, чисти, но и ја храни кожата, така што за половина час кожата на лицето изгледа посвежа, но и посветла. Секако, би сакала да истакнам дека не е секој тип на кожа ист и дека овие третмани нема да го дадат истиот резултат, но бидејќи нема никакви штетни ефекти, секогаш се препорачуваат. За крај, јогуртот, сите знаеме колку е добар за кожата, па кога ќе го измешаме сето тоа и ќе го нанесеме, нема шанси да не добиеме нешто добро.

Така беше, после половина час го добив ефектот 3 во 1 - чиста, сјајна и мазна кожа. Секако, ништо од тоа не би било возможно без длабински решенија, но секако не е лоша идејата да влезете во кујната и да користите природни состојки за разубавување.

Како да направите маска?

За да направите маска потребна ви е една лажица кафе, јогурт и мед. Добро измешајте ги состојките, а потоа нанесете ја маската на темелно исчистена кожа. Почекајте 20 до 30 минути и потоа исплакнете.

По третманот ќе забележите дека вашата кожа е чиста и мазна. После тоа, масирајте со хидратантната крема со нежни движења (кон горе) и разликата ќе ја забележите веќе по првиот третман. Овој третман можете да го повторувате три пати неделно (како што е наведено во препораката). Во секој случај, не може да ви наштети никако.


Извор: она.рс

ФотоЧ фрипик

Објавена во: Совети // Boys and Girls

Можеби ќе ве интересира: