Баба Марица случајно дознала дека има внук: Две години се борела за старателство, а потоа …

Баба Марица случајно дознала дека има внук: Две години се борела за старателство, а потоа …

Објавена во: Совети // Семејство

Бабата Марица Милошевиќ (70) успеала по долга борба да го посвои внукот Пеѓа, кој мајка му го оставила во Звечанска.


Баба Марица на почетокот на својата неверојатна приказна нагласува дека нејзиното семејство секогаш било пример. Но, првите проблеми започнале откако на нејзината ќерка и бил дијагностицирана рак на 17-годишна возраст.

Синот во затвор добил писмо дека има син

Како што вели таа, во таа борба за животот на нејзината ќерка, кој заврши трагично, таа и нејзиниот сопруг го „испуштиле“ синот.

- Кога таа почина, така почнаа проблемите. Синот бегал од дома, барал друштво на улица, бил во затвор и кога излегол од затвор бил кај девојката која му го родила синот. Заедно живееле 9 месеци, пред тој повторно да заврши во затвор. Ништо не знаевме за неа – низ солзи раскажува баба Марица.

По две и пол години затвор, нејзиниот син добива писмо.

- На син ми во затвор му испрати писмо дека синот им е во Звечанска, му кажа дека се вика Предраг и дека го оставила веднаш откако се родил. Син ми веднаш ми се јави да одам да видам што се случува. Го направив тоа, но бев во шок, не можев да верувам дека имам внук. Во Центарот за социјална работа ми потврдија дека е мој внук – вели Марица.


Прва средба со внукот

- Веднаш оттаму отидов во Звечанска кај социјалниот работник. Му ја кажав ситуацијата, тој потврди се. Ми рече дека му било чудно што веќе две и пол години никој не дошол да го посети. Му објаснив дека не ни знаевме. Потоа ми дозволи да го видам внукот, ме однесе во собата каде што се децата. Веднаш го препознав, беше ист како син ми е. Тргна кон мене со рацете за да го земам во раце. Кога тогаш немав инфаркт, никогаш нема – се сеќава баба Марица како гостинка во утринската програма на Првата телевизија.

„Господ ми ја одзеде ќерката, но ми даде внук“

Марица веднаш ангажирала адвокат, а борбата за нејзиниот внук траела две години, по што судот и го доделил старателството.

Но и нејзините проблеми не завршија тука.

– Судот донесе одлука дека јас сум старател на детето, но потоа Центарот за социјална работа ме малтретираше. Бараа ДНК, не ми дадоа дете … Два месеци ми правеа проблем … Господ ми ја зеде ќерката, но ми даде внук – вели Марица.

Пеѓа денес има 12 години, а како што вели неговата баба одлично се сложуваат.

- Ме слуша, тој е толку вреден. Пред да оди на училиште, прво ме прашува дали треба нешто да ми помогне. Морам да бидам здрава за него, не смеам да се разболам. Имав срцев удар, тој цело време беше покрај мене. Толку е врзан за мене, неверојатно – вели баба Марица.

Фото:screenshoot

Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: