Бебе родено со опашка од 10 сантиметри која расте од грбот: Видеото се појави на интернет, еве што велат лекарите

Бебе родено со опашка од 10 сантиметри која расте од грбот: Видеото се појави на интернет, еве што велат лекарите

Објавена во: Совети // Boys and Girls

Во различни делови на светот се забележани невообичаени случаи...

Во Кина е снимен редок случај, а на интернет се појави видео од бебе со опашка од 10 сантиметри.

Мајката се породила во детска болница во градот Хангжу, а медицинските експерти сметаат дека „вишокот“ е резултат на синдромот на врзан рбет.

Во нормални услови, 'рбетниот мозок се наоѓа во' рбетниот канал, овозможувајќи движење и други функции.

Меѓутоа, во случаите на врзан 'рбетниот мозок, постојат одредени ограничувања, односно невролошки проблеми, пренесува Метро.


Ова не е прв пат во Кина да се роди бебе со опашка, а необични случаи се забележани и во други делови на светот.

Постојат таканаречени вистински човечки опашки кои лесно се отстрануваат, без резидуални ефекти, како и псевдо опашки чија карактеристика е тоа што се составени од маснотии, 'рскавици и коскени елементи.

Фото: Freepik/ Принтскин
Извор: Telegraf.rs

Објавена во: Совети // Boys and Girls

Можеби ќе ве интересира: