Цел живот погрешно јадеме чоколада: Само во ова време се препорачува да се јаде и само на овој начин

Цел живот погрешно јадеме чоколада: Само во ова време се препорачува да се јаде и само на овој начин

Чоколадото е еден од омилените десерти на сите, но дали знаете дека постои можност да го јадеме погрешно? Научниците за храна тврдат дека љубителите на чоколадо прават две големи грешки кои би можеле да ве изненадат.

Според истражувањето, дури 58 отсто од возрасните го навеле чоколадото како омилен десерт. Околу 78 отсто од нив признале дека чоколадо го чувале во фрижидер, а истражувањата откриваат дека тоа не е вистинскиот начин за чување. Имено, чоколадото треба да се чува на 18 степени, што значи дека наместо во фрижидер треба да го ставите во витрина.

Друга голема грешка што луѓето ја прават е џвакањето. Можеби звучи глупаво, но треба да оставите чоколадото да се стопи во устата, бидејќи тоа му овозможува на путерот од какао да ја премачка устата и да се прошири вкусот. Исто така, можеби ќе ве изненади тоа што треба да консумирате чоколадо наутро, поточно помеѓу 9 и 11 часот. Тоа е затоа што вкусовите бараат свежо непце за правилно уживање, а исто така ви дава и доза кофеин за убав почеток на денот.

„Чоколадото е длабок и сложен деликатес со многу слоеви за истражување. Јадењето чоколадо порано во текот на денот со свежо непце е исто така откритие што може да изненади многумина, но го прави чоколадото добар избор за ужина за да ни помогне да продолжиме да работиме со полна сила пред ручек“ - рече научникот за храна Натали Алибранди.

Експертите открија и неколку други работи кои можеби не сте ги знаеле за јадењето чоколадо. Имено, тие тврдат дека треба да се јаде во мали количини за да не се дојде до претерано стимулирање на сетилото за вкус. Тие исто така ве советуваат да се обидете да го комбинирате чоколадото со нешто друго. Можете, на пример, да пробате млечна или бела чоколада со горчлива храна, или горчлива чоколада со посолена храна, пишува „The Sun“.


Можеби ќе ве интересира: