Ги шокираа фармацевтите: Родители кои го излечија детето од аутизам го споделија рецептот (ВИДЕО)

Ги шокираа фармацевтите: Родители кои го излечија детето од аутизам го споделија рецептот (ВИДЕО)

Објавена во: Совети // Семејство

Аутизмот е, многумина ќе речат, болест на новото време која рапидно расте во последните неколку години.

Неодамна, од свиркачите од американскиот Центар за контрола и превенција на болести протекоа информации кои докажуваат дека вакцините предизвикуваат аутизам. И навистина, со зголемувањето на бројот на вакцинирани, болеста на аутизмот исто така се зголемува во неверојатни размери.

На родителите со аутистични деца им било кажано дека симптомите на оваа болест може да се ублажат, но не и целосно да се излечат. Но, едно момче му покажа на светот дека тоа не е точно.

Неговите родители направиле само мала промена во исхраната на момчето и тој целосно се опоравил од дијагностицираната болест.

Итан Фокс - момче кое имало аутизам

Лекарите не препознале дека неговото одбивање да спие и проблемите со варењето се поврзани со неговата исхрана. За среќа, неговите родители барале алтернативни начини на лекување и конечно, по години напорна работа, откриле нешто многу важно за закрепнувањето на момчето.

Тие препознаа длабока врска помеѓу аутизмот и исхраната. Откриле дека решението лежи во исхраната без глутен и казеин (млечни производи), а за неколку дена Итан почнал да се чувствува подобро.

Со текот на годините, тие почнале да користат витамини и органски зеленчук и забележале драматично подобрување во социјалните, когнитивните и функционалните способности.

Придобивката од таквата диета се заснова на теоријата дека децата со аутизам може да имаат алергија или висока чувствителност на храна која содржи глутен или казеин, а овие типови на алергии најчесто се нуспојави од различни вакцини.

Децата со аутизам, според теоријата, ги вариат пептидите и протеините во храната што содржи глутен и казеин поинаку од другите луѓе, а оваа разлика може да ги влоши симптомите.

Три години подоцна, тие продолжија со диета без глутен и казеин, вклучувајќи витамини и го излечија гастроинтестиналниот систем на Итан.

Тој се опорави со диета со здрави протеини, органски зеленчук и овошје, ориз и компири. Тој веќе не покажува никакви знаци на аутизам. Пред се, тој е здраво, среќно и забавно момче.


Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: