ХОРОСКОПОТ на СТАРИТЕ РИМЈАНИ: Одредница на животот

ХОРОСКОПОТ на СТАРИТЕ РИМЈАНИ: Одредница на животот

Во времето на Римската империја, астрологијата беше скоро официјална наука. Цезар, Красус и Птоломеј веруваа во неа.

Римјаните верувале дека под посебни услови, божествата комуницираат со луѓето и од таму потекнувале голем број пророштва.

Пророштвото или дивизијата овозможија да се дознае иднината, а астрономите имаа најверни приврзаници

Повеќето императори имаа свои постојани астролози.

Еве што се предвидувале Римјаните за секој хороскопски знак:

Овен

Бидејќи вие сте упорни и дрски, не се откажувате сè додека не го заморите „противникот“, или кој и да ви го привлече вниманието. Помладите дами може да се најдат себе си на мета на Водолија или Лав, а посилниот пол може да им се допадне на неостварливи Близнаци или Стрелец што не ги држи местото. Може да сретнете некого на места за забава. Емоциите можат да се појават кај некој кој е поврзан со странска земја или е странец, некој со кого го запознавте додека патувате. Но, оние што имаат некој исто така можат да влезат во паралелна или забранета, скриена врска во која доминира страста.

Бик

Вашиот шарм и упорност не се споредливи со хороскопски знаци, секогаш обидувајте се да оставите силен впечаток за тоа кој ви се допаѓа. Ракот ќе биде импресиониран од вашиот заштитен став, а Девица од безбедноста што ја зрачите. Ако сте дама, тешко ќе му одолеете на некои упорни Јарец или еротски Риби. Може да сретнете некого во мај и тогаш ќе бидете водени од вашите страсти и емоции. Врската може да оди бавно како што сметате дека е соодветно, но постои мала шанса таа да се одржи. Може да развиете посилни емоции и да запознаете некој во родниот град и емоциите ќе бидат доста нагласени.

Близнаци

Вие сте весели, духовити и забавни, никогаш не ви е здодевно во вашето друштво, што може да биде соодветно за некоја шармантна Вага или мистериозна Водолија, особено ако сте жена. Машките претставници на знакот, одеднаш и без предупредување, можат да бидат привлечени од Лавица или Овен. Можностите за приклучување во врската доаѓаат самостојно, нема да мора многу да се вклучите, сè ќе се случи самостојно, но врската нема да има трајност освен ако лично не пробате. Ќе имате можност да стапите во врска, овој пат посериозна, во која ги поставувате правилата и го преземате водството. Најголем предизвик доаѓа преку чекање и трпеливост.

Рак

Вие сте романтични и имате доволно нежност да ја шармирате личноста што ви се допаѓа. Скорпија, или сензуална Риба, ќе знае како да го привлече вашето внимание, особено ако сте од понежниотпол. Машките ракови треба да обрнат внимание на Бик и Девица што веќе ги знаат. Без разлика дали сте сами или имате партнер, екс-партнерите можат да влезат во вашиот живот и со тоа да ја разбудат страста. Ако сте сами, бидете подготвени да решите сè што со години криете и простувавте и да поставите нови правила за вас.

Лав

Вие сте страсни и пријатни, честопати паѓате на надворешниот сјај, иако секогаш можете да препознаете вистински емоции, особено ако потекнуваат од страствен Овен или романтична Вага. Ако сте маж, нема лесно да одолеете на духовитоста на Близнаците или спонтаната жртва на Стрелец. Секое лице кое ќе влезе во вашиот живот, ќе влезе со причина. Изберете личност која може да ви обезбеди сигурност и стабилност наместо забавно и моментално задоволување.

Девица

Вашата практична, перфекционистичка природа е најудобна со малку опуштање во друштво на весели луѓе кои можат да уживаат во вас, што може да биде Бик, иако може да ве импресионира и  доминантен Јарец. Машките претставници на знакот веројатно ќе бидат привлечени од Шкорпија или Рак. Може да се сретнете со вашиот партнер во родниот град и познатото опкружување.

Вага

Важите за еден од најпознатите шармантни ликови, што го прави спротивниот пол едноставно „лесен“ за вас. Неостварлива Водолија или некоја духовита, разговорлива Близначка би можела да ви го привлече вниманието. Ако сте маж, нема да ви биде тешко да ги интересирате Стрелец или Лавовите. Самата суштина на Вага е љубовта, така што членовите на овој знак ќе најдат љубов и ќе создадат можности сами да ги активираат своите емоции.

Шкорпија

Поради вашата харизма и тајност, никаде не можете да одите незабележано, секогаш зрачите со сексапил. Може да стапите во контакт со еден преосетлив Рак или еротски Риби ако сте маж. Дамите на Шкорпија можеби ќе сакаат некои срамежливи Девици или воздржан Јарец. Ќе имате можност вашето пријателство да го претворите во љубов, но тоа може да биде бесмислена одлука. Исто така, пријател може да ве запознае со некој кој ќе ги исполни сите ваши очекувања.

Стрелец

Вие сте спонтан и природен, весел и опуштен, вистински магнет за некој дарежлив Лав или „будена“ Водолија кој ретко може да одолее на вашиот неодолив шарм.

На машките претставници на вашиот знак можеби им се допаѓа некоја страствена во знакот на Овен или тактичка Вага. Ако сте сами, шансите се дека започнувате во врска, но ако тоа се случи, ќе се забележи разликата во возраста, начинот на живот, културата помеѓу вас и вашиот партнер. Ваквата врска ќе бара многу прилагодување, жртвување, прекинување и рестартирање на врската, што дополнително го отежнува секојдневието. Позициите како ова оставаат белег кај човекот и доаѓаат како лекција. Ретко е, но сепак е можно, оваа поставка да донесе стабилен, реален и доживотен партнер без да ве ограничува, уценува...

Јарец

Може да влезете во паралелна или тајна врска со Девица или Шкорпија. Ако сте дама, нема да останете имуни на додворување на мистични Риби или лежерен Бик. Вашите емоции и врски не се менуваат толку често и личноста која е активна може да остане во вашиот живот. Контролирајте ја вашата љубомора и посесивност бидејќи односите можат да бидат расипани поради недоверба.

Водолија

Уживате во шокирање на околината во сè, па зошто да направите исклучок во љубовните врски? Можеби ве интересира Вага на која ви се допаѓа вашиот немирен дух или Близнаци кои нема да ви пречат постојано да ги менувате плановите. Жените од Водолија можат да се сретнат со Стрелец или Овен. Може да ги мешате пријателството и љубовта, па бидете сигурни пред да ги покажете своите чувства. Бидете искрени со партнерот, бидејќи тајните можат да ви наштетат.

Риба

Твојата сензуалност и еротика не можат да минат незабележано, каде и да се појавиш, особено ако си дама. Мистериозна Шкорпија или постојан Рак може да оди рака под рака за да ве освои. Ако сте маж, можете да освоите некоја припадничка на Јарец или Бик. Може да се запознаете со лицето преку чудни посредници, но немојте да се измамите и да давате премногу информации за себе, бидејќи може да бидете разочарани. Жените Риби можат да го запознаат својот душевен сопатник и целосно да се занесат во врската. Останете настрана од женетите мажи и патолошките врски затоа што тие можат само да ве вознемират и уништат психолошки

Можеби ќе ве интересира: