Комбо на денот: Како Мерлин Монро - Били Ајлиш се појави во досега невидено издание на МЕТ Гала

Комбо на денот: Како Мерлин Монро - Били Ајлиш се појави во досега невидено издание на МЕТ Гала

Објавена во: Мода // Moj стил

фото:Janet Mayer/Startraksphoto.com / INSTAR Images / Profimedia

Најпопуларната тинејџерка во светот ги воодушеви присутните на синоќешната Мет Гала, кога се појави пред Музејот на модерна уметност во Њујорк во долг, луксузен фустан во кајсија боја, со фризурата на легендарната Мерилин Монро.

Името на овогодинешната церемонија беше „Во Америка: Лексикон на модата“, а Мет Галата беше многу помала и поинтимна во споредба со претходните години. Дрес кодот беше „Американска независност“.

Били Ајлиш, кој и претходно го пресоздаде легендарниот изглед на Мерилин Монро, кога беше фотографирана за насловната страница на американскиот Вог, чиј главен уредник традиционално ја организира Мет Гала, беше и водител и презентер на вечерта.

Стариот холивудски гламур кој го рекреираше Били, исто така кореспондира со ерата која ја претстави во нејзиниот нов албум „Happier than ever“, кој зборува за товарот на растење под центарот на вниманието.

Били им се заблагодари на дизајнерите на фустанот преку Инстаграм, и истакна дека фустанот е направен од природни материјали, така што неговото создавање не влијае на загадувањето на животната средина, а е со потпис на Оскар де ла Рента.

Таа собра повеќе од десет милиони лајкови на Инстаграм за помалку од шест часа.
Објавена во: Мода // Moj стил

Можеби ќе ве интересира: