Малата Лена (9) го прави најдобриот бурек: Ја растегнува кората како највешт пекар, ја витка питата за 15 минути (ВИДЕО)

Малата Лена (9) го прави најдобриот бурек: Ја растегнува кората како највешт пекар, ја витка питата за 15 минути (ВИДЕО)

Објавена во: Совети // Boys and Girls

Со вешти раце Лена прави пити од својата петта година и многу добро знае како да направи тенки кори, бидејќи без тоа не е добар питаџија.

Лена Кљајиќ од Обреновац е примерно дете. Таа на само 9 години знае да ги растегне корите, да ги врти над главата, да ги филува и како најискусните пекари да направи вистинско, пециво во кое сите уживаме. Нејзините мали раце се до лактите во брашно и маснотии секој ден.

Печела „занает“ во семејната пекара, гледајќи го како работи нејзиниот татко.

„Ставаме масло, ставаме кора, израмнуваме и потоа фрламе. Така се работи со четири кори, а на четвртата ставаме сирење“, стручно објаснува таа.

Кога оваа необична девојка ќе се врати дома од училиште, прво завршува со домашната задача, а потоа директно во пекарата за да се препушти на највкусното хоби. Започнала на петгодишна возраст, а од шестата година целосно сама правела пити за семејството.

Лена гордо ја покажува тавата со готовата пита што ја подготвила. Додека ја носи во рерна да се пече, Лена вели дека најмногу ја сака виткана со месо.

„Синоќа си помислив како би сакала да јадам потковица со месо. Некако, тоа е најдобро за мене“, весело разговара нашиот најмлад пекар.

Мајката на Лена, Слаѓана Кљајиќ, вели дека печењето е дел од семејната традиција.

„И моето и семејството на мојот сопруг се занимаваат со пекарски бизнис со генерации, па некако занаетот се пренесува од колено на колено. Сепак, иако сите сме во овој бизнис, воодушевени сме од вештината и посветеноста на Лена. Едноставно, тестото е нејзината љубов и ништо не и е тешко да научи, да меси, да пече...“, вели гордата мајка.

„Уживам кога правам пецива“, посочува Лена.

Училиштето е нејзиниот прв приоритет, вели таа. Таа е ученичка во трето одделение, а претходно тренирала теквондо. Сега се подготвува да се запише во фудбалска школа која е нејзината најголема љубов покрај пекарството. Но, како и секое дете на нејзина возраст, поголемиот дел од слободното време го поминува дружејќи се со своите врсници.

Фото: Принтскрин
Извор: Najzena.alo.rs


Објавена во: Совети // Boys and Girls

Можеби ќе ве интересира: