Милионерка која на 15 години се пензионира предизвика хаос: Малата богаташка им боде очи на родителите низ светот

Милионерка која на 15 години се пензионира предизвика хаос: Малата богаташка им боде очи на родителите низ светот

Објавена во: Stars // YouTube ѕвезди

Пикси Куртис (11) е девојка чија мајка рече дека ќе се пензионира кога ќе наполни 15 години

Како се чувствувате од помислата на влијателни мали деца на социјалните мрежи? Не само што потекнуваат од богати семејства, туку и самите заработуваат огромни суми пари - во првата деценија од животот. Дали нивните родители стојат зад нивните профили или самите создаваат содржина што предизвикува лавина од коментари, можеби сѐ уште не се свесни како тоа се одразува на нивните врсници? Додека некои веруваат дека може да се пофали со парите затоа што се нејзини, други жестоко се противат на содржината објавена од 11-годишната Пикси Кертис.

Нејзината мајка Рокси Јасенко еднаш рече дека Пикси може да се пензионира на 15 години. Малата инфлуенсерка веќе води два успешни бренда, заработува големи суми на пари и основа компанија која продава играчки. Само по лансирањето, сите играчки беа распродадени во рок од 48 часа. Рокси ѝ купила автомобили на ќерката за кои платила 230.000 евра, а оваа набавка ја објаснила со тоа дека сака Пикси да биде безбедна.

„За мене најважно е таа и нејзиниот брат Хантер безбедно да патуваат кога одат и се враќаат на училиште, па затоа купив добар автомобил за таа намена. Логично е дека не вози, но со оглед на бројот на загинати на патиштата, неопходно беше да се купи возило со сите безбедносни карактеристики“, вели мајката на девојчето.

Пикси предизвика лавина од коментари кога го купи својот прв пар високи потпетици, но и со последното видео. Таа на Инстаграм објави видео во кое се пофали колку ужива во шопинг, а потоа детално покажа што купила. Ги распакувала торбите и откри дека купила луксузна козметика, свеќи и дизајнерски чевли - сјај за усни од 27 евра, четка од 19 евра, уште еден производ од 60 евра и две свеќи по 107 евра. Потоа ги покажа популарните чизми кои чинат околу 125 евра.


Како и секогаш, видеото предизвика реакции, но сосема поинакви. Додека некои се прашуваа зошто на 11-годишното девојче му треба толку скапа козметика, други тврдеа дека таа има право да прави што сака.

„Таа е дете, зошто сето ова?“, „Премногу е разгалена“, „Луѓе, дали сте свесни во каква жена ќе порасне?“, „Децата на оваа возраст не треба да се задржуваат со наметнати стандарди за убавина. Треба да се земат предвид долгорочните последици од овие навики“, „Мислам дека треба да посети детска болница и да помине еден ден со деца кои немале среќа во животот“, „Дете, тоа се само ситници, неважни се“ , „Ова е дното“, напишаа луѓето...

Некои пишуваа дека има право да ужива во своето богатство. „Нејзини се парите, може да прави што сака“, беа коментарите на малцинството.

Извор: staimanovo.com

Објавена во: Stars // YouTube ѕвезди

Можеби ќе ве интересира: