Момче со големо срце: Непоканет гостин истрча на теренот, а поради она што го направи ова дете, навивачите му посакаа да заигра за Барса

Момче со големо срце: Непоканет гостин истрча на теренот, а поради она што го направи ова дете, навивачите му посакаа да заигра за Барса

Објавена во: Спорт // Фудбал

Спортот е навистина важен, важно е да се даде гол, да се израдуваат навивачите, но некогаш е најважно да бидеш човек. Потегот на младиот фудбалер на Спартак од Суботица ги воодушеви сите...

Станувало збор за натпревар на Кадетската лига помеѓу Спартак и Црвена ѕвезда. На теренот момците се бореле за секој поен, а потоа сѐ морало да застане. На теренот истрачало куче. На него како да му било убаво, па немало намера да се тргне.

Во тој момент своето големо срце го покажал играчот со број 10! Милош Маљукан имал доволно трпение, го кренал нежно гостинот, го изнел од теренот, а кучето му кажало голема љубов...


Од присутните следувал голем аплауз. „Момче, да даде Бог еден ден да заиграш за Барселона“ - е само една од пораките за овој потег на младиот играч.


Објавена во: Спорт // Фудбал

Можеби ќе ве интересира: