На Хелена (8) денес ѝ е роденден, а половина живот се бори со тешка болест

На Хелена (8) денес ѝ е роденден, а половина живот се бори со тешка болест

Објавена во: Совети // Семејство

Една тетка се присети на храбрата борба на девојчето Хелена Гавран. Преслаткото девојче со црвена коса и сини очи денеска полни 8 години, а сè уште и треба лекарска помош.

„За оние кои не знаат и кои не се меѓу моите пријатели... Хелена е ќерка на мојот брат, има тумор на мозокот и храбро се бори веќе 4 години. Во таа борба и помогнаа добри луѓе, пријателите и семејството, но помошта сепак е потребна. Утре и е роденден на Хелена...Ги прифаќам за пријатели сите оние кои праќаат 707 на 3030 и праќаат порака за преглед. Порака чини 200 динари... вашата мала Хелена е надеж и живот... 707 до 3030 за среќен роденден... за враќање дома“, објави тетката на Фејсбук.

Хелена две години се лекувала во Франција, а потоа продолжила со лекувањето во Русија.

Болеста мутирала

„Оперирана е, се обидоа да го изолираат туморот, да направат вакцина само за неа бидејќи болеста мутира. По терапијата еден или два магнета ќе бидат во ред, третиот нема да работи... И така натаму“, вели Андријана. За овие четири години само два пати беа дома за кратко.

Според неа, Хелена е на деноноќна терапија ...


Се бори како лав

„Таа се бори како лав, но проклетата болест е толку упорна... мислиме дека е подобро, а следниот магнет е лош ...

Хелена (8) е родена на 17 ноември 2015 година во Белград. Таа е најстарата од трите сестри, единствената црвенокоса со небесно сини очи. Секогаш беше весело, насмеано и љубопитно дете.

Сè се смени во еден момент кога Хелена почна да повраќа секој ден, стана поспана, раздразлива, лута, одбиваше да јаде. Родителите мислеле дека тоа е љубомора кон новородената трета сестра.

Нејзиното гадење и страдање траело еден месец, а потоа на 17.08.2019 година, откако отишла на лекар, ѝ бил дијагностициран хидроцефалус. Тој ден останува во болницата во Клиничкиот центар на неврохируршкото одделение, каде на семејството му било кажано дека освен хидроцефалус, Хелена има и тумор на малиот мозок. Веќе следниот ден таа беше оперирана за прв пат, а потоа следеше уште една операција. Од двете излегува како вистински мал херој, со насмевка на лицето.Foto: Instagram


Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: