Немојте да ги јадете на празен желудник: Намирници кои ќе ви го уништат желудникот

Немојте да ги јадете на празен желудник: Намирници кои ќе ви го уништат желудникот

Објавена во: Мода // In and Out

Никогаш не консумирајте ги следниве производи освен ако претходно не ставите нешто во желудникот.

Јадењето правилно е многу важно. Треба да знаете што да јадете, но и што и кога не е добро да го ставите во желудникот.

Постојат многу продукти што не треба да ги консумираме освен ако не сакаме да го уништиме нашиот дигестивен систем.


Кафе

Како што веќе рековме, пијалокот со арома е многу штетен ако се консумира на празен стомак. Го стимулира производството на хлороводородна киселина, што е гастричен сок. Ова доведува до варење, синдром на нервозно црево, чиреви на желудник и металоиди.


Алкохол

Постои мит дека богатите јадат шампањ. Сепак, ова е крајна глупост. Алкохолни пијалоци на празен стомак се крајно контраиндицирани. Ако го земете без да појадувате, тоа доведува до намалување на гликозата во крвта. Пад на шеќерот во крвта носи стрес на организмот.


Портокали

Вкусно, но не и здраво, барем не на празен стомак. Причината - високата киселост на ова овошје. Потрошувачката со празен стомак може да предизвика чир. 


Слатки

Сите слатки и чоколади на празен стомак предизвикуваат нагло ослободување на инсулин во крвта. Овој товар не е корисен. Може да имате дијабетес.


Ладни пијалоци

Мразот лимонада или само ладна вода на празен стомак го спречува процесот на варење. Подобро наутро пијте чаша топла вода со лимон или ѓумбир.


Објавена во: Мода // In and Out

Можеби ќе ве интересира: