Неверојатна приказна за „Принцезата од сиромашните квартови“: Тинејџерка започна кариера како модел за да може да му помогне на своето семејство (ВИДЕО)

Неверојатна приказна за „Принцезата од сиромашните квартови“: Тинејџерка започна кариера како модел за да може да му помогне на своето семејство (ВИДЕО)

Објавена во: Совети // Boys and Girls

16-годишна манекенка која живее во сиромашните квартови на Мумбаи сонува да заработи доволно пари за да му купи куќа на своето семејство, но вели дека е „толку среќна личност“ и покрај нејзините околности.

Малеша Карва се појавува во новиот документарец на Би-Би-Си „Улиците од злато: Мумбаи“ каде што објаснува дека се надева дека ќе стане супермодел за да може да се исели од илегалната населба, каде што живее со нејзиниот татко, брат и сестра.

Таканаречената „Принцеза од сиромашните квартови“ беше откриена во 2020 година од холивудскиот актер Роберт Хофман по случајна средба додека ја посетил Индија.

Актерот тогаш и отвори профил на Инстаграм, каде што сега има повеќе од 400.000 следбеници и отвори страница GoFundMe за семејството, која собра над 20.000 долари за „образование, храна и засолниште“.

Малеша стана заштитно лице на луксузниот ајурведски бренд Forest Essentials и ги краси насловните страници на модните списанија Cosmopolitan India и The Peacock.

Зборувајќи во документарецот, таа рече: „Би сакала да бидам супермодел“.


Малеша го контактираше својот омилен моден фотограф Саша Јаирам на Инстаграм и тој и понуди да и направи бесплатно портфолио.

Саша создаде портфолио за да и помогне на тинејџерката да го оствари својот сон за моделирање

Тинејџерката, која спие во сиромашниот кварт со нејзиниот татко и помалиот брат и сестра, рече дека немаат струја.

И покрај тоа што семејството живее таму повеќе од 20 години, тие постојано се под закана од расчистување на сиромашните квартови.

Малееша рече: „Тие доаѓаат овде, дојде ужасна банда и носи булдожери и оружје и ги кршат куќите, тие обично ги кршат куќите во сезона на дождови, сезона на монсуните, бидејќи тогаш е многу тешко да се изгради куќата повторно“.

На друго место во документарецот тинејџерската манекенка откри дека била фотографирана за еден од најголемите индиски брендови за нега на кожа Forest Essentials.

Таа рече: „Од тие пари сакам голема куќа за татко ми и брат ми, бидејќи кога бев мал тато се грижеше за нас“.

Малеша ги споделува своите прекрасни снимки од моделирање на нејзиниот Инстаграм, како и поглед од зад сцената на нејзиниот живот во сиромашните квартови.

На нејзиниот профил стои: „Луѓето велат дека живеам во сиромашен кварт, но јас го сакам мојот живот! Се надевам дека ќе бидам супермодел за да му помогнам на моето семејство да го прехранам“.

Во интервју за Cosmopolitan India во 2022 година, Малеша се отвори за нејзините животни услови, велејќи дека понекогаш немаат чиста вода или храна.

Таа додаде: „Потоа има моменти кога општинската корпорација ни ја крши куќата затоа што живееме покрај море. Кога е многу топло во Мумбаи, мораме да спиеме на карпите покрај водата.'


Сепак, тинејџерката призна дека го сака својот живот затоа што разбира што е важно.

„Чудно ми е кога луѓето ме прашуваат како сум толку среќна личност; тие не мислат дека е нормално да се биде среќен затоа што сум сиромашна...но си го сакам животот. Можете да бидете среќни дури и ако немате голема куќа или убав автомобил затоа што, за мене, поважно е да имам семејство кое ме сака и поддржува, и добри пријатели кои се грижат за мене“.

„Сега, сакам да се обидам да бидам модел како начин да помогнам да заработам пари за вистински дом, доволно храна за јадење и да заштедам за подобро образование! Оваа страница е за секој кој сака да ми помогне на моето патување!“.

„Отсекогаш сум сакала да учам. Добивањето добри оценки на училиште го прави татко ми многу среќен, па затоа секогаш добивам добри оценки! Англиски е мојот омилен предмет и сакам да зборувам со сите на англиски!“.

„За да преживееме во градот, моето семејство и јас преземавме чудни потези за да заработиме пари. Понекогаш моето семејство одеше на ТВ и филмски сетови со надеж дека ќе бидат избрани за статисти во позадина. Вака се заинтересирав да станам професионален детски модел!“.

Американскиот актер Роберт додаде: „Ја запознав Малеша кога нејзиното семејство дојде на еден од моите сетови да се обиде да добие актерска улога. Знаев дека има солидна шанса, но дека и треба помош за основните детски права на образование, храна и засолниште“.

„Бев импресиониран што таа беше толку брилијантно дете во секој поглед: нејзините размислувања да му помогне на своето семејство; нејзините неверојатни, лидерски квалитети; неверојатни оценки; и нејзиниот фокус на студиите. Сакав да помогнам да ја најде поддршката што и е потребна за да и дадам подобра шанса да ги оствари своите соништа“.

Хофман изјави за The National: „Бев фасциниран кога ја запознав, таа седеше на душек во импровизиран шатор. Таа беше толку впечатлива. Направивме нејзино видео на профилот и почнаа да пристигнуваат понуди за аудиција“.

Фото: Инстаграм
Извор: Dailymail.co.uk

Објавена во: Совети // Boys and Girls

Можеби ќе ве интересира: