Поради ова сите мислат дека ќе биде поопасен од кралицата Елизабета: Принцот Џорџ му возврати на соученикот кој го задевал

Поради ова сите мислат дека ќе биде поопасен од кралицата Елизабета: Принцот Џорџ му возврати на соученикот кој го задевал

Објавена во: Совети // Семејство

Откако стана јасно дека татко му ќе го наследи тронот, малиот Џорџ зазеде јасен став...

Кога имаше околу 7 години, Кејт и Вилијам на принцот Џорџ му објасни што значат неговите титули и колку одговорност носат.

Неодамна, откако почина кралицата Елизабета Втора и кралот Чарлс Трети, Кејт и Вилијам ги прогласи за принц и принцеза од Велс, малиот Џорџ стана уште посериозен.

Тој во една прилика откако го задевал другар од одделението му кажал со заканувачки тон дека неговиот татко ќе биде крал и дека треба да внимава - напиша во новата книга авторката која ја пишува книгата за кралското семејство, Кејти Никол.

Во својата нова книга таа тврди дека принцот Џорџ, неговата сестра, принцезата Шарлот и братот, принцот Луј, се растени така што од мали нозе разбрале што е тоа монархија и колку нивните улоги се важни.

Додава и дека тој знае дека еден ден би можел да стане иден монарх, но дека неговите родители се трудат да не го оптеретуваат пред време со тоа.

„Ги растат своите деца, особено принцот Џорџ, за свесноста за тоа кој е тој и каква улога ќе наследи, но не сакаат да го оптеретуваат со чувство на должност“ - напиша Никол.

„Џорџ сфаќа дека еден ден ќе биде крал и како малечок во конфликт со другарите на училиште, удрил по своите врсници со заканувачката реченица: „Мојот татко ќе биде крал, затоа внимавај“ - стои во книгата.

За потсетување, принцот Џорц и принцезата Шарлот по смртта на кралицата Елизабета Втора добија ново презиме. Од сега па натаму ќе бидат познати како принцезата и принцот од Велс, наместо од Кембриџ, според титулите на нивните родители.

Принцот Вилијам и Кејт, беа познати како војводата и војвотката од Кембриџ, но по смртта на кралицата станаа принцот и принцезата од Велс. Таа титула ја наследија од кралот Чарлс Трети, кој сега е на престолот на монархијата и стана крал.

фото: Принтскрин / Инстаграм

Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: