Приказната за другарството на Хитлер и малата Роза: Фактот дека таа беше Еврејка не ја намали неговата љубов кон неа

Приказната за другарството на Хитлер и малата Роза: Фактот дека таа беше Еврејка не ја намали неговата љубов кон неа

Објавена во: Совети // Другарство

Го нарекувала чичко Хитлер и била позната како „детето на Фирерот“ - девојчето кое било другарка со Германецот.

Фотографијата на Адолф Хитлер и малата Роза Бернил Нинау, која тогаш имала околу 6 години, беше споделена низ Германија и објавена во медиумите како дел од пропагандата која требаше да го прикаже германскиот лидер како личност која сака деца, човек кој навистина е во контакт со младите“ - како што наведува Џејмс Вилсон во книгата „Хитлеровиот алпски штаб“.

Како и многу други фотографии, серијата слики на Хитлер и Роза ги направи Хајнрих Хофман, официјалниот фотограф на Адолф Хитлер. Сепак, овие слики станаа особено познати откако беше откриена приказната зад нив.

„Детето на Фирерот“

Роза и нејзината вдовица мајка Каролин отпатувале од нивниот дом во Минхен во пролетта 1933 година до Бергхоф, едно од омилените места за одмор на Хитлер. Тие биле таму за да го прослават роденденот на Хитлер. Не е познато како од сите деца Роза е избрана да го запознае фирерот, но можно е тоа да е направено затоа што и таа е родена на истиот датум.

Како и да е, малото девојче разговарало со Хитлер, му честитало роденден и така започнало нивното необично пријателство. Роза и „вујко Хитлер“ се зближиле. После тоа, тие се сретнале неколку пати и си пишувале писма до 1938 година.

– Истражувањата покажуваат дека Хитлер многу рано станал свесен за еврејското потекло на девојчето, но одлучил да го игнорира, било од лични или од пропагандни причини – открила аукциската куќа „Alexander Historical Auctions“ од Мериленд, на чија веб-страница се продаваат фотографии од Хитлер и Роза.

Имено, мајката на Каролина, бабата на Роза, била Еврејка. Во нацистичка Германија, тоа што е една четвртина Евреин значело дека девојката исто така се сметала за Еврејка со закон, објаснуваат од аукциската куќа.

Сепак, Хитлер продолжил да одржува контакт со Роза и, како што минувалеа годините и таа растела, тие често разменувале писма. Сочуваните документи покажуваат дека Роза му пишала на Хитлер и неговиот помошник Вилхелм Брукнер најмалку 17 пати помеѓу 1935 и 1938 година.

„Минхен, 27 септември 36 година. Драг чичко Брукнер, имам многу да ти кажам денес. За време на празниците бевме на Оберзалцберг и двапати ми дозволија да го видам драгиот чичко Хитлер! За жал, ти не беше таму горе. [...] Веќе работам на божиќен подарок. [...] Повторно плетев чорапи за вујко Хитлер затоа што го прашав дали му се допаѓаат оние од минатата година. Тој рече да! Годинава можам да плетам со уште пофина волна, мама ми помага само со иглите. Ќе бидат многу топли, а бидејќи секогаш толку патува, стапалата нема да му бидат студени. [...] И мама ти праќа поздрави и многу поздрави и бакнежи од твојот Бернил!“ — гласи едно од зачуваните писма.

Престанала да пишува кога тоа ѝ било наредено од Мартин Борман, личниот секретар на Хитлер.

фото: Profimedia

Крај на пријателството

Во еден момент, еден од поддржувачите на Хитлер ги открил корените на Роза. Ова стигнало до Борман и тој ѝ забранил нејзе и нејзината мајка да го посетат одморалиштето и да му пишуваат на Хитлер, но, според книгата на Вилсон, „Парти Снуп“ не му кажал на фирерот.

По некое време, Хитлер се запрашал што се случило со неговото омилено дете. На крајот дознал дека таа е на црната листа. Бил бесен...

- Хитлер бил бесен на оние кои му го растуриле пријателството со неговиот мал пријател. Тој му рекол на Хофман: „Има луѓе кои навистина имаат талент да ја расипат мојата радост“, се вели во книгата на Вилсон.

На крајот, сепак, интервенирал друг високорангиран нацист и трајно ја прекинал преписката на Хитлер со детето. Набрзо започна Втората светска војна и ужасниот прогон на Евреите, пишува Вашингтон пост.

Роза не го дочека крајот на војната. Не е познато што ѝ се случило во меѓувреме, но познато е дека пет години по раскинувањето на пријателството со Хитлер, на 5 октомври 1943 година, таа починала од полио на 17-годишна возраст во болница во Минхен.

Дотогаш, милиони Евреи загинаа во Холокаустот.

извор:stil.kurir

Објавена во: Совети // Другарство

Можеби ќе ве интересира: