Родила тројки, па ненадејно починала: Сите биле во шок, а потоа сопругот и го нашол ова во чантата и се му било јасно (ВИДЕО)

Родила тројки, па ненадејно починала: Сите биле во шок, а потоа сопругот и го нашол ова во чантата и се му било јасно (ВИДЕО)

Објавена во: Совети // Семејство

Кеси и Џои Рот се запознале на работа во 2004 година и се заљубиле. Две години подоцна се венчале и набрзо основале семејство. По две деца, во 2015 година Кејси и Џои дознаа дека ќе имаат тројки.

Тоа значело дека ќе имаат пет деца помлади од седум години. Двете постари ќерки, Клои (шест години) и Танли (две години) едвај чекаа да дојдат новите членови на семејството. На 29 јануари 2016 година, Кеси родила две момчиња и едно девојче.

Кеси ги држела своите бебиња за прв пат на 5-ти јануари, а по враќањето дома, парот го поминал утрото подготвувајќи го креветчето за бебиња. Меѓутоа, само десет дена откако се родиле чудотворните тројки, нивните животи се смениле за миг.

Додека сè уште биле во болница, лекарите откриле дека Кеси има згрутчување на крвта во белите дробови, но таа се чувствувала подобро кратко по породувањето. Понатамошните тестови покажаа дека нема повеќе згрутчувања, туку дека нејзиното срце било под притисок.

Таа тогаш немала други симптоми и била пуштена дома. Таа и Џои решиле да ги остават зад себе здравствените проблеми и да се фокусираат на семејството, но два дена откако била ослободена, ја разбудила остра болка во градите. Според организацијата „March of Dimes“, згрутчувањето на крвта почесто се јавува за време на бременоста за телото да не губи премногу крв за време на породувањето и поради оваа причина лекарите не препорачуваат никакви лекови. Протокот на крв во нозете е послаб за време на бременоста. Тоа е затоа што крвните садови околу карлицата се потесни, а матката расте и врши притисок врз карлицата.

Се покажало дека Кеси земала лекови против згрутчување без ничие знаење, кои во комбинација со хормони и лекови за постпородување имале катастрофален ефект. Џои го пронашол тој лек во нејзината чанта.

Џои остана сам, во жалост, да одгледа пет деца како самохран татко. Тој вели дека нема зборови со кои може да се опише шокот и болката што ги почувствувал кога го изгубилсопругата.

- Мора да бидете тука за вашите деца. Не можете едноставно да се откажете кога знаете дека пет мали деца зависат од вас. Сега целото мое внимание и одговорност го посветувам на овие мали суштества, споменот на нивната мајка живее преку нив – изјави Џои.


Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: