Сепак не беа во право: Сју им докажа на докторите дека може да живее повеќе од еден ден

Сепак не беа во право: Сју им докажа на докторите дека може да живее повеќе од еден ден

Објавена во: Stars // YouTube ѕвезди

Еден Сју е родена со циста која го блокира нејзиниот лимфен систем. Нејзините родители Тејлор и Челзи Џонс веднаш по нејзиното раѓање ја добиле веста дека девојчето можеби нема да преживее ниту еден ден.

Но, фала му на Бога, Еден сега е среќно двегодишно дете (на овие слики) кое им докажа на сите дека грешат.

Челзи почна да блогира за да го документира напредокот на Еден и да ги едуцира другите за болеста што ја има Еден и да им каже на луѓето во истата ситуација да не се откажуваат. Таа го опиша своето бебе како чудо, откако лекарите им рекле дека постои шанса да не преживее.

Во својот блог, Челзи ги опиша настаните што доведоа до раѓањето на Еден и колку многу се променила од тогаш:

„Растот е многу голем и постои можност бебето да не преживее. Единствените зборови кои беа запечатени во мојот ум тоа утро. Но, додека бебето беше во мене, таа беше добро бидејќи дишев за неа“.

„Моето неродено бебе имаше големи цисти кои ги притискаа нејзините дишни патишта, што можеше да доведе до потенцијални проблеми за време на породувањето. Единствениот начин да се породам беше царски рез, просторија полна со лекари, хирурзи и медицински сестри од одделението за интензивна нега“.

„Одлучено е да се породам во 39-та недела. Ноќта пред да се роди, останавме будни до доцна. Многу пати плачев затоа што се плашев од непознатото. „Како можев да бидам возбудена кога не знаев што ќе се случи со нашето бебе“, напиша Челзи.

„Утрото бев полна со различни емоции. Се прашував дали ќе преживее? Дали ќе дише? Ќе можам ли да ја видам пред да ја одведат? Толку многу работи ми поминуваа низ глава. Но, станав и се подготвив за еден од најважните денови во мојот живот“.

„Тејлор беше премногу нервозен за да нѐ одведе во болница. Не зедоа неговата мајка и сестра. Бев приклучена на инфузија и го гледаа бебето на мониторите. Беше чудно. Седнавме таму и чекавме да ме однесат на операција“.

„Разговаравме и се надевавме дека нашето бебе ќе биде добро. Тогаш престанав да бидам нервозна затоа што да не се смирев ќе полудев. Мислам дека реалноста на ситуацијата сè уште не ме погоди. Нешто пред 10 часот наутро дојде гинекологот. Таа ме праша дали имам прашања. Имав милион од нив, но не кажав ништо“.

Челзи го опишува првиот плач на нејзината ќерка како чудо: „Го слушнав најубавиот плач досега“. Сите бевме шокирани. Нашето бебе пристигна и таа плачеше, вистинско чудо. Никој не го очекуваше тоа, па дури и медицинските сестри почнаа да плачат со нас. Бев во шок. Никогаш не сум почувствувал таква радост. Ни рекоа дека тешко дека ќе преживее, но ние се молевме за неа цели 9 месеци“.

„Следните недели беа долги и бавни, а во седмата недела Еден беше префрлена во детската болница каде останавме речиси еден месец. Направивме се што можевме за да ја вратиме дома. Се боревме за неа и победивме. Научивме како да се грижиме за неа. Бевме обучени. Знаевме повеќе за нејзината состојба отколку некои лекари“.


“Сè што знаевме дотогаш беа болнички ѕидови, долги патувања со автомобил и тестови“ Плачев секој ден. Немаше да го преживееме сето тоа ако семејството не нѐ посетуваше секој ден. Ја сакавме многу, како што сè уште ја сакаме. Толку многу се промени. Таа дојде дома и тоа беше вистинско чудо. Таа ја надмина секоја пречка. Таа докажа дека другите грешат. Таа ги фрли сите уреди и жици“.

Челзи продолжува да ги информира своите читатели за напредокот на нејзината ќерка. Еден е прекрасно, среќно двегодишно дете кое продолжува да покажува дека се е можно.


ФОТО: Инстаграм принтскрин


Објавена во: Stars // YouTube ѕвезди

Можеби ќе ве интересира: