Шестмесечната Софи добила дијагноза што и го променил животот: Нејзиниот татко забележал алармантен проблем со нејзиното око

Шестмесечната Софи добила дијагноза што и го променил животот: Нејзиниот татко забележал алармантен проблем со нејзиното око

Објавена во: Совети // Семејство

На Софија и била дијагностицирана ретка дистрофија на мрежницата кога имала само шест месеци...

Семејство остана со скршено срце откако на нивното девојче му беше дијагностицирана ретка и неизлечива болест на очите.

Вилијам и Деби Овијат првпат забележале дека нешто не е во ред со видот на нивната ќерка Софи кога таа не можела да ги следи предметите со очите и имала необично „нишање“ во очите.

На само шест месеци, на Софи и беше дијагностицирана дистрофија на мрежницата, генетско нарушување кое влијае на клетките на мрежницата чувствителни на светлина и е исклучително ретко кај децата.

- Првата средба со консултантот беше потресна, бидејќи ни ја соопштија погубната вест дека Софи има оштетен вид и дека не можат ништо да направат, бидејќи ниту еден третман нема да и помогне на очите - се присетува таткото за „Мирор“.

На семејството му беше многу тешко да се соочи со дијагнозата на толку мало бебе.

- Беше исклучително тешко да се прифати оваа вест која ќе и го промени животот на толку рана возраст. Беше толку емотивно, збунувачки период, Софи беше само типично, среќно бебе, па беше тешко да се разбере зошто тоа и се случува. А после тоа само останавме сами на себе, бидејќи откако добивме информација од докторот, не ни беше понудена помош што да правиме понатаму - пренесува загрижениот татко.

Така, тие се обратија до разни добротворни организации за да се обидат да изградат односи и подобро да разберат со што се занимаваат и што можат да направат за да и помогнат на Софија.

Вилијам и Деби се обратија до Sight Scotland за поддршка и како благодарност, Вилијам одлучи да трча на маратонот во Единбург за да собере средства за добротворната организација.

- Откривањето дека вашето дете има оштетен вид е потресно и може да предизвика виор од емоции. Затоа, ние сме многу благодарни што ја имавме Sight Scotland да ни помогне и поддржи. Во недела, на 26 мај, ќе трчам 41 километар на маратонот во Единбург за да соберам средства и да ги поддржам децата како Софија кои се со оштетен вид, слепи или страдаат од губење на видот - најави Вилијам.

Семејството и е благодарно на оваа организација бидејќи, како што истакнуваат, емоционалната поддршка била многу важна.

- Само да имаме со кого да разговараме, кој разбира низ што поминуваме, тоа беше бесценето. Ние сме во клуб во кој не сакавме да бидеме, но сега сме толку горди што сме, без разлика дали тоа е водење, слушање, поддршка или политички дел од група која ни дава „глас“. Тие се секогаш тука да одговорат на нашите прашања и да ги пополнат празнините. Нема шанси да се чувствуваме толку силно да не беше оваа организација - нагласува таткото.

Фото: Принтскрин
Извор: Оna.telegraf.rs


Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: