Тој беше премногу совршен за оваа планета: Јелена Карлеуша откри детали за пријателството со Тоше Проески

Тој беше премногу совршен за оваа планета: Јелена Карлеуша откри детали за пријателството со Тоше Проески

Објавена во: Совети // Другарство

Четиринаесет години по смртта на Тоше Проески, Јелена Карлеуша го опиша своето пријателство со пејачот и призна дека немала сила да оди на неговиот погреб.

„На годишнината од смртта на Тоше Проески, после толку години, можам да откријам неколку интересни детали што јавноста не ги знае. Јас и Тоше бевме неразделни кога јас и тој бевме многу млади. Тој имаше само 18 години, а јас две или три години постара. Двајцата снимивме албум во Атина и тоа траеше со месеци... со познатиот грчки композитор Фивос.

Секој ден, освен недела, одевме заедно во студио. Само јас имав возачка дозвола, така што изгледаше исто секој ден: станував, појадував, го земав Тоше во центарот на Глифада, каде што тој и јас имавме станови и возев со малиот Опел до центарот на Атина во сообраќајниот метеж во Кифисија. Патувањето траеше просечно еден час за да стигнеме таму и тој пееше непрекинато во автомобилот. До таму и назад. Секој ден. Пееше постојано во студио, за време на паузите за ручек, додека одеше во тоалет, пееше и пееше ... Дури и Фивос на шега рече дека кога го напушта студиото после нас, нема сила да слуша музика. Тоше пееше постојано, напиша Јелена на Инстаграм и додаде:

Тој пееше придружни вокали на мојот албум „Само за твоите очи“, а јас се обидував да помогнам во создавањето на неговиот албум, со тоа што постојано ме прашуваше да ја поправам неговата дикција во песните на српски јазик. Тоа беше првпат да не снима на македонски јазик. Не беше можно некој да биде толку среќен и добро расположен нон-стоп. Хиперактивен, полн со сила, полн со желба ... ако треба да го опишам со еден збор, тогаш тоа би бил зборот среќа.

Тој беше среќен. Како што може да биде само некој на 18 -годишна возраст ... Никогаш не сум слушнала такво пеење и таков талент. Таква боја, техника, емоции, енергија. Верувајте ми кога ви кажувам како пејач кој пее скоро 3 децении, тој беше вонземска приказна…. Премногу совршено за оваа планета. Години подоцна, едно утро ме разбуди звукот на телефонот, Марина Туцаковиќ беше таа што ме праша дали знам што се случило…

Таа, исто така, помина многу време со нас во Атина и знаеше дека треба внимателно да ми ја соопшти таа вест ... Знаете, јас не отидов на погребот ... немав сила и не можев да ги гледам тие естрадни измамници како се фрлаа кон ковчегот за поени, а дури и не го познаваа ... Луѓето што го сакаа најмногу и го знаеја најдобро, освен неговото семејство, немаа сила да дојдат ... Инаку, Тоше е роден на истиот ден со мајка ми Дивна, 25 јануари. Еве некои работи сепак нема да ви ги кажам, нека останат тајна.Објавена во: Совети // Другарство

Можеби ќе ве интересира: