Трендови од модните писти кои ќе ги носиме оваа пролет и лето: 10 се втурнаа во нашето модно секојдневие

Трендови од модните писти кои ќе ги носиме оваа пролет и лето: 10 се втурнаа во нашето модно секојдневие

Објавена во: Мода // Must have

Модните писти и големите дизајнери се тие кои ги диктираат модните трендови, иако понекогаш можеби не сме ни свесни за тоа. Сè започнува од модните писти и продавниците на луксузни брендови, а потоа се спушта до продавниците каде што пазаруваме.

Понекогаш инфлуенсерите и познатите ѕвезди се тие кои ќе турнат некое парче облека или некои чевли и кои потоа стануваат тренд, но главно сè започнува од модните писти. Дизајнерите и нивните колекции за претстојните сезони се главниот извор на трендови и облека што се појавуваат во продавниците. Не секое парче и тема од пистата ќе стане тренд и нешто што масовно се носи, но во овие случаи ќе стане. Ревиите за пролет и лето 2023 година имаа неколку парчиња кои веќе станаа масовно популарни, а некои допрва ќе станат попопуларни со доаѓањето на летото. Според дизајнерите, оваа сезона мора да го носиме следново!

1. Панталони со низок струк


Фармерки, карго панталони, спортски панталони, секаков вид на панталони, доколку се со низок струк. Ова е тренд кој полека се враќа веќе некое време, а се повеќе може да се најде облека со низок струк, иако тоа беше незамисливо пред неколку години.

2. Цвеќиња како 3Д детал на облеката

Не цветен модел, туку цветови од ткаенина додадени на облеката.

3. Провидно

Транспарентната облека е во тренд. Можеби на почетокот ви изгледа како нешто што не е згодно за носење секој ден, но се зависи од тоа што ќе ставите под таа облека - затоа што секако треба да ставите нешто! Може да испадне забавно.

4. Детали од ноќници на фустани и маици

Деталите од ноќниците се пренесуваат на облека за секој ден. Најчесто тој детаљ е чипка. Така во продавниците веќе можеше да се видат фустани од сатен со тантела кои наликуваат на ноќници. Освен нив, вакви детали би можеле да се појават и на маици и здолништа.

5. Кралско сина боја

Една од боите што ќе се носи оваа сезона е кралската сина. На облека, обувки и модни детали.


6. Црна облека

Црната облека не е нешто што би го поврзале со летото, но оваа година дизајнерите решија да ги претстават летните и пролетните парчиња во црна боја.

7. Мотивот на срцето

Срцето на облеката во сите форми е добредојдено. Звучи како идеално за состаноци.


8. Реси

Реси на ракави, ташни, рабови од облека...секаде! Ова е еден од позабавните трендови, но и нешто за оние кои се доволно храбри да носат вакви парчиња. Тие навистина не можат да се наречат едноставни и обични.

9. Зајдисонцето пренесено на облека

Облеката која е повеќебојна, но изгледа како омбре ефект или боја за вратоврска, исто така ги привлече модните писти. Најчестите бои кои можеа да се забележат се топлите нијанси на црвена, жолта и портокалова кои потсетуваат на зајдисонце во лето.

10. Сако и широки панталони во пастелни нијанси

Сако и панталони од костум се две работи кои никогаш не престануваат да се носат - но не заедно. Оделото е претесно, но кога е одвоено и секое парче се носи посебно, тоа е тоа. Оваа сезона овие парчиња се носат во пастелни нијанси.


фото: Инстаграм

Објавена во: Мода // Must have

Можеби ќе ве интересира: