Војната му ги одзеде двајцата родители на малиот Илија (7): Остана сирак, но Модриќ со еден гест му измами насмевка (ВИДЕО)

Војната му ги одзеде двајцата родители на малиот Илија (7): Остана сирак, но Модриќ со еден гест му измами насмевка (ВИДЕО)

Објавена во: Спорт // Фудбал

Многу убав потег на двајцата Хрвати, кои го воодушевија момчето...

Војната во Украина секојдневно зема многу жртви, постојано се освојуваат нови територии, а тоа им го уништува животот на постарите и на децата. Едно несреќно дете е малиот Илија Костушевиќ, кој останал сирак по војната. Тој бил и специјален гостин на натпреварот помеѓу Реал и Шахтјор, каде добил дрес.

Овие два тима одиграа натпревар во Варшава, каде Шахтјор играше како домаќин. Украинците дури и водеа против шпанскиот тим, но во последните минути примија гол од Ридигер, со кој Реал стигна до израмнување и конечен резултат од 1:1.

Сепак, вистинската убавина на овој меч се види по последниот свиреж на судијата, кога Лука Модриќ и Дарио Срна покажаа дека имаат големо срце. Тие двајца решиле да му ги исполнат желбите на малиот Илија и тој да се запознае со Лука, додека Срна со помош на клубот, му пронашол и згрижувачко семејство на момчето од Маријупољ, чии родителите загинале во војната.

Срна пред натпреварот преку видео повик разговарал и со Лика Модриќ, кој успеал да ја донесе првата насмевка на лицето на Илија, кој доби шанса да го запознае својот идол. Тоа не беше сѐ, по мечот, Лика Модриќ и лично се запозна со момчето и му го подари својот дрес, а сето тоа го забележа телевизијата „CBS“.


фото: Принтскрин / Твитер

Објавена во: Спорт // Фудбал

Можеби ќе ве интересира: