Врзете се, полетуваме: Сонот на Илон Маск стана јаве-ова е најголемата ракета направена во историјата (ВИДЕО)

Врзете се, полетуваме: Сонот на Илон Маск стана јаве-ова е најголемата ракета направена во историјата (ВИДЕО)

Компанијата „Спејс Икс“ на американскиот милијардер Илон Маск се подготвува за лет во вселената, што е планирано до крајот на оваа година.

Најголемата ракета во историјата на човештвото беше поврзана во фабриката на компанијата „Спејс Икс“ во Бока Чика, во американската држава Тексас.

Ракетата е висока дури 120 метри, а за разлика од тоа, сите претходни системи што беа користени за патување во вселената изгледаат како играчки. За споредба, вселенскиот шатл е висок помалку од 60 метри.

Дополнително тестирање

Гигантската ракета беше одделена кратко време по спојувањето со цел да се продолжат подготовките за конечното склопување.

Компанијата, која е во сопственост на американскиот милијардер Илон Маск, планира да лансира во вселената до крајот на оваа година, по дополнителни тестови, пренесуваат светските агенции.


Лансирањето сѐ уште чека завршување на серијата тестови, како и одобрување од Федералната воздухопловна администрација (ФАА).

Составувањето ракети е како остварување на сонот, рече Маск, чија вредност на имотот се проценува на 184,7 милијарди долари.

Маск очекува дека оваа ракета ќе се користи за испраќање луѓе на Месечината и Марс, каде што се надева дека луѓето ќе формираат постојани колонии.

Горниот сегмент на ракетата се нарекува „sвезден брод“, а долниот, каде што се наоѓаат погонските мотори, се нарекува „супервеси“.

Кога оваа монструозност ќе биде лансирана, ќе произведе двојно поголем удар од ракетата што Нил Армстронг, Мајкл Колинс и Едвин Олдрин ја прелетаа на историска мисија на Месечината во далечната 1969 година. Нивната ракета имаше моќност од 35 мегавати, додека оваа џиновска ракета ќе имаат удар од над 70 мегањутни.


Foto: Space EksМожеби ќе ве интересира: