Девојка од Србија забременила на 17 години: Зборовите на свекорот и свекрвата никогаш нема да ги заборави

Девојка од Србија забременила на 17 години: Зборовите на свекорот и свекрвата никогаш нема да ги заборави

Објавена во: Совети // Семејство


Своето искуство од малолетната бременост го сподели на социјалните мрежи.

Забременив на 17 години, а свекрва ми мѝ рече: „Јас плаќам за се, оди на абортус“

Девојка од Србија забременила на само 17 години. Таа не добила одобрение од семејството и пријателите, а свекорот и свекрвата на нејзиниот вереник, три години постар, беа решени дека треба да абортира бидејќи и двајцата се премногу млади за да бидат родителите.

Оваа Србинка решила на социјалните мрежи да го сподели своето искуство од малолетната бременост, па на својот TikTok профил освен напишани зборови можевме да видиме и фотографии од бременоста, кризни моменти во болница, убави спомени и веридби, но и нејзината ќерка, која без оглед на се, дојде на свет.

Иако епилогот изгледа среќен уште на почетокот, за жал тоа не беше крајот на нејзиниот живот и семејните турбуленции. Најтрауматичното искуство ја чекало кога неодамна дознала дека е повторно бремена.

„На 17 години се верив на одмор. Бев со дечко со кој бев во врска само една година. Еден месец по свршувачката дознав дека сум бремена и дека чекаме бебе. Набрзо бев осудена од моето семејство, пријателите и познаниците и постојано слушав приказни дека треба да абортирам додека сè уште можам, добив понуда од свекор ми и свекрвата, да одам во странство и да абортираат, а тие би платиле затоа што не го сакаат својот 20-годишен син има дете со малолетничка“, ја започнала својата исповед девојката.

Ја одбила понудата на свекорот и свекрвата

„Секако, јас и тој ја одбиваме понудата на неговите родители и одлучуваме да ја издржиме бременоста до крај, верувајќи дека ништо нема да не вознемири. Во 5-ти месец дознаваме дека очекуваме девојче, кое најмногу ќе го сакаме. Значи, 23.10.2023. Во 22:58 раѓам девојче и на 30 ноември 2023 година конечно полнам 18 години.

На почетокот на јануари 2024 дознала дека е повторно бремена, а тоа било шок за сите со оглед на тоа што тогаш добиле двеипол месечно бебе.

„Секако, ништо не ме принуди да абортирам и да се одлучам за втора бременост затоа што – што е поубаво од мајчинството?, вели таа во исповедта на TikTok.

„Среќена сум што не се откажав од ниту една бременост“

Во 4-ти месец пристигнуваат добри вести и младите родители дознаваат дека чекаат момче и дека Ника ќе добие братче.

„Сега едвај чекаме да се запознаеме и тој да дојде на свет. Среќна сум што не се откажав ниту од првата ниту од втората бременост, бидејќи нема ништо поубаво од тоа да се биде мајка. Запомнете, тоа е вашиот најголем подарок“, рече таа на крајот.

Фото:фрипик

Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: