Huawei го претстави новиот ултралесен паметен телефон Mate Xs 2, новиот 16-инчен лаптоп MateBook D 16 и други изненадувања

Huawei го претстави новиот ултралесен паметен телефон Mate Xs 2, новиот 16-инчен лаптоп MateBook D 16 и други изненадувања

Објавена во: После „Школо“ // PR

Huawei продолжува да го развива својот интелигентен екосистем на производи во 6 главни области - Smartphone и Non-smartphone производи, HMS Ecosystem, B2B, Car solution и Smart Home.

На големиот настан во Истанбул, компанијата претстави некои од најновите додатоци во своето портфолио, вклучувајќи го и новиот смартфон на преклопување Mate Xs 2, лаптопите од 16 инчи MateBook D 16 & 16s, првиот таблет со електронско пенкало MatePad Paper, новите смартфони од серијата nova - nova Y70 и nova Y90, и најновиот претставник на аудио семејството - Huawei FreeBuds Pro 2.

Huawei е посветен на континуирани иновации за да го направи дигиталниот свет достапен за секого, во семејството и компаниите. Вложуваме многу во развој и маркетинг во многу различни категории. Сакаме да испорачаме револуционерна иновација до потрошувачите и да продолжиме да играме водечка улога во развојот на индустријата“ - изјави Дерек Ју, претседател на Huawei Consumer Business Group за Централна и Источна Европа, Северна Европа, Канада и Турција.

HUAWEI Mate Xs 2: најлесниот смартфон на Huawei на преклопување

Презентацијата на новиот водечки паметен телефон HUAWEI Mate Xs 2 со ултра лесно и ултра тенко тело е нова пресвртница во историјата на HUAWEI. Со оваа премиера, компанијата веќе има исклучително богато портфолио на смартфони на преклопување во различни форми - од флип до повлекување на екраните навнатре и надвор. Кога ќе се отвори, екранот на Mate Xs 2 станува рамен и мазен како огледало, примамливо пријатен и за забава и за работа.Моделот доаѓа со 50MP True-Chroma камера, што поддржува HUAWEI XD Optics, а сите резервации на потрошувачите за батеријата на смартфоните што се склопуваат ќе бидат елиминирани со помош на неговите 4600 mAh и 66W HUAWEI SuperCharge за ултра брзо полнење во движење.

HUAWEI nova Y70 и nova 90: Супер батерија, супер полнење, супер екран

За време на настанот, Huawei претстави и нови смартфони во средната класа - nova Y70 и nova Y90. nova Y70 ќе ги изненади корисниците со моќна батерија од 6000 mAh која бара полнење само два пати неделно, додека nova Y90 се полни до 50% за 30 минути со 40W HUAWEI SuperCharge. Двата уреди обезбедуваат удобност при користење благодарение на големите дисплеи - 6,7" HUAWEI Edgeless FullView дисплеј со ултра тесни рамки на nova Y90 и 6,75" HUAWEI FullView дисплеј на nova Y70.Во комбинација со исклучителните фотографски способности на Huawei, стилскиот дизајн и големиот простор за складирање, уредите се погодни за сечиј стил и за сите сценарија на употреба и се очекува да бидат високо конкурентни.

HUAWEI Matebook D 16 & 16s: Лаптоп од 16 инчи со тело од 15,6 инчи за работа, учење и игра

Оние од нас кои сакаат да работат од далечина, но чувствуваат недостаток на традиционална канцеларија и голем монитор, ќе бидат пријатно изненадени од најновите додатоци во портфолиото на лаптопи на Huawei. Овие производи ја одразуваат потребата на корисниците за повеќе простор на екранот, во комбинација со желбата за поголема флексибилност во работата по пандемијата. HUAWEI MateBook D16 и 16s имаат 16-инчен дисплеј што нуди доволно простор за работа и го олеснува управувањето со многу задачи одеднаш.Серијата MateBook се напојува со процесор Intel® Core™ H-Series од 12-та генерација на процесор со TDP до 40 W, двоканална RAM и SSD со голема брзина. Така, системот одлично се справува со мултитаскинг и сложени задачи како што се анализа на податоци, компајлирање код, отворање повеќе веб-страници, графикони или PowerPoint.Дополнително, со D16 и 16s, Huawei ја прави интеграцијата на различни уреди уште помодерна. Управување со датотеки со повеќе уреди, паметно пребарување, лесен пренос на датотеки помеѓу компјутер, паметен телефон и таблет ги елиминираат бариерите за споделување податоци помеѓу различни уреди. Корисниците можат да бидат навистина мобилни и во исто време продуктивни со новиот, 16-инчен лаптоп.

Huawei MatePad Paper: Првиот таблет со електронско пенкало на Huawei

Huawei го претстави и својот прв таблет со електронско пенкало - MatePad Paper, идеален за сите кои работат во креативната индустрија и ја ценат слободата да го прават тоа каде што сакаат. Моделот е навистина модерна комбинација на практичност во многу аспекти и изкуство како да пишувате на хартија.Дизајниран за максимална подвижност со тежина од 360 грама,ова е квалитетен уред за читање на вашата дланка. 10,3-инчниот HUAWEI FullView дисплеј е погоден за очи и нуди извонредно корисничко искуство. Ова е првиот светски модул на дисплеј со електронско пенкало што доби сертификат TÜV Rheinland Paper Like Display. Уникатната комбинација на екран и пенкало ви овозможува да го доживеете познатото чувство на пишување на хартија, вклучувајќи го и пријатниот звук на „шушкање“.

HUAWEI Freebuds Pro 2: Прв во светот двоен TWS систем со висока резолуција

Huawei претстави и нов уред во категоријата аудио што ќе ги воодушеви сите љубители на кристално чистата музика и глас - FreeBuds Pro 2. Новите безжични TWS слушалки се издвојуваат со високиот квалитет на звукот, постигнат благодарение на нивниот двоен звучен систем. Се состои од два интегрирани дигитално-аналогни конвертори (DAC) и динамичен драјвер со четири магнети со напредна технологија за вкрстување на дигитални фреквенции што му овозможува на уредот да прави разлика помеѓу високи и ниски фреквенции. Сето ова е комбинирано со кодекот со висока резолуција LDAC и води до невиден квалитет на звук во оваа класа. Моделот е опремен и со првиот Triple MIC ANC TWS систем во индустријата, што може да обезбеди 15% подобро намалување на шумот од претходниот модел, а во одредени сценарија може да се постигне и намалување на шумот од 47 dB.HUAWEI FreeBuds Pro 2 користи три динамични алгоритми за оптимизација на слушање што се способни да детектираат промени во јачината на звукот, разликите во структурата на ушниот канал и промените во носењето во реално време. Новите слушалки, исто така, ја поддржуваат All-Scenario Seamless AI Life стратегијата на Huawei и обезбедуваат лесно поврзување со кој било оперативен систем. 

Објавена во: После „Школо“ // PR

Можеби ќе ве интересира: