И покрај болеста, осумгодишното момче храбро застана на сцената и пееше: Сите присутни во салата заплакаа

И покрај болеста, осумгодишното момче храбро застана на сцената и пееше: Сите присутни во салата заплакаа

Објавена во: Совети // Семејство


Осумгодишното момче Рави Аделекан пред неколку дена се искачи на сцената на популарното британско талент шоу (Britain’s Got Talent). И покрај тешката болест, тој храбро ја изведе својата точка и ги импресионираше публиката и судиите.

Рави живее со тумор на мозокот. Пред две години тешко се разболел, а откако лекарите не успеале да го отстранат целиот бениген тумор, тој повторно морал да научи да оди и да се храни. Но, тоа не го спречи да настапи.

Целата сала плачеше

На сцената, тој емотивно пееше A Million Dreams од мјузиклот The Greatest Showman, што толку многу ја трогна судијката Диксон што му додели златен тастер.

„Ти си толку неверојатен млад човек. Штом почна да зборуваш, ме освои. Ми се допадна настапот, па ти честитам“, изјави таа.

На сцената му се придружија неговата помлада сестра Маја и хорот составен од негови пријатели, роднини, наставници, медицински работници и деца кои, како Рави, имаат тумор на мозокот.

Приказната на Рави и неговата храброст се инспирација за многумина. Неговиот настап на Britain’s Got Talent е доказ дека и најтешките пречки можат да се надминат со одлучност и поддршка.


Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: