Инфлуенсерка посвои момче (4) и го враќа затоа што "се однесувал лошо"

Инфлуенсерка посвои момче (4) и го враќа затоа што

Објавена во: Совети // Семејство

Мика Стауфер, инфлуенсерка и Јутуберка која ја следат скоро милион луѓе на најпознатата видео платформа, ги шокираше следбениците по одлуката да не го вдоми својот посвоен 4-годишен син Хаксли, кој има аутизам!

Иако таа волшебно напиша за своето големо семејство уште во септември минатата година, се чини дека работите не беа како што изгледаа, пренесува Вечерњи.

Тие сфатија дека има „посебни потреби за кои не биле запознаени од почеток“

Имено, во најновото видео, 32-годишната Мика и нејзиниот сопруг Џејмс за жал зборуваат за одлука со која се смениле животите засекогаш. Тој објаснува како тие сфатиле дека има многу „посебни потреби за кои не биле запознати уште од почеток“, а Мика во солзи додава дека се чувствува како најголем неуспех како мајка.

- Дали се чувствувам како неуспешна мајка? 500% - таа потврди во солзи, а откако вестите излегоа вирално на Твитер, започна вистинска војна. Додека некои ја бранеа инфлуенсерката со многу разбирање, други ја обвинија дека привлекува внимание на нејзиниот профит на YouTube.

- Мика посвои дете со аутизам од Кина и по неколку години се откажа од посвојување затоа што „се однесуваше лошо“, откако таа го искористи да лови следбеници и при на сопствениот канал на Јутуб - тврди еден корисник со кого многумина се согласуваат.

Стафер може да се пофали со 162.000 следбеници на Инстаграм и повеќе од 700.000 претплатници на каналот Јутјуб, каде што успешно се здружи со моќни светски компании.


Семејството веќе има четири деца

Во едно од видеата, таа го запозна Хаксли на светот каде веднаш забележа дека целиот пат на посвојување не е воопшто лесен.

„Тој напредува навистина добро, кул е да се види како тој се менува“, рече таа во тоа време. Семејството има четири биолошки деца: Радејл, Оникс, Кова и Јака.

- Бројни медицински експерти велат дека е потребно различно опкружување. Нему му треба повеќе - вели таа низ солзи и открива дека ангажираната агенција за посвојување пронашла ново  семејство за малиот 4-годишник.

Во продолжение на видеото, парот побарал приватност за да се справи со тешката одлука во консултација со експерти. Неодамна, пред два месеци, Мика навести дека одредени потешкотии се на повидок.

- Минатиот месец беше најтежок што го имав како мајка- вели таа.

Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: