Инста фотки идеални за лето: 10 идеи како да позирате

Инста фотки идеални за лето: 10 идеи како да позирате

Објавена во: Мода // Moj стил

Наместо да објавите уште една фотографија на која само стоите пред морето на плажа, направете една од овие пози.

Тие не се тешки и невозможни и може да позирате каде и да сте летово. Познати инфлуенсери и славни ги обожуваат, а и вие лесно ќе ги усовршите! А за некои ќе ви треба малку повеќе самодоверба.
Ако често објавувате фотографии на Инстаграм, тогаш ќе се најдете во ситуација да немате идеја каде да фотографирате и како да се сликате воопшто.
Сакате да објавите кул фотографија за да покажете нова фризура, нов летен фустан или сакате само да се покажете, но како да позирате? Наместо да ја правите истата поза што ја имате секогаш, пробајте некои нови оваа лето. Ви носиме 10 пози кои можете да ги испробате следниот пат. За што станува збор, погледнете:

10. Спуштање во вода

Фото: negin_mirsalehi / Instagram

На базените, па дури и во морето некаде и на влезовите во езерата, можете да најдете уредени патеки со скали. Ако случајно ги имате некаде близу вас - идеално! Вистински начин да го покажете вашиот нов костим за капење без да изгледате премногу наместено, премногу заводливо или непријатно. Спуштете се неколку чекори до водата и оставете некој само да ве слика од брегот, не може да биде полесно.

9. Rock your body поза

Фото: arabellachi / Instagram

Оваа поза што стана хит се нарекува токму така, Rock your body. Познати и инфлуенсери ја обожаваат на лето! Ова е последниот тренд на Инста и ви треба локација покрај карпа за тоа. Едноставно, го фаќаш каменот со твоите раце, правиш поза, а сенките што паѓаат од каменот помагаат да биде кул игра на светло и сенка на фотографијата. И кога ќе ги кренете рацете во костим за капење, ќе изгледате потенки.

8. Поглед преку рамото

Фото: kajamasel / Instagram

Класично - затоа што понекогаш ни треба и такво нешто. Ако има некоја класична поза што ја сакаат сите и која секогаш може да изгледа добро, тоа е поглед преку рамото. Колку ќе свртите грб зависи од тоа колку сакате, без разлика дали стоите мирно или чекорите, се смеете или не, гледајте преку рамото во камерата или настрана.

7. Зацрвстување на косата

Фото: erikacostell / Instagram

Познатите ја сакаат оваа поза. Како и не би кога е толку едноставно, изгледа толку многу спонтано и е идеално за прикажување на нови аутфити. Само нежно кренете ги рацете во вашата коса, ќе изгледа природно, како да сакате да ја врзете опашката и нема да изгледате досадно.

6. Едната нога горе, другата долу

Фото: kyliejenner / Instagram

Ако сакате поза каде ќе седите, ова е онаа со која нема да можете да погрешите. Без разлика дали се сликате на пешкир на плажа, на карпа, на ѕид ... кога ќе седнете, истегнете ја едната нога право напред, а другата свиткајте ја. Можете да ги ставите рацете или зад вас или малку на свиткана нога.

4. Одење по модна писта

Фото: molly.mcfarlane / Instagram

Најдобрите фотографии се најчесто оние што се фатени додека правите нешто, а не само додека стоите во поза. Со што и да фотографирате, лесниот од ќе го фати секоја камера или мобилен телефон. Оддалечете се од лицето кое фотографира и замислете дека пред вас е модна писта. Полека ставете нога пред нога како модел и една од фотографии сигурно ќе биде одлична. Може да изгледа екстра добро ако лицето кое ја фотографира сликата чучне или седи на подот.

3. Впивање на сончеви зраци

Фото: brown.elle / Instagram

Една од наједноставните пози досега е само оваа. Треба само да ја свртите главата настрана и малку нагоре, како да го впивате сонцето. Не заборавајте само да ги затворите очите за да не заслепите кога сонцето ќе ве погоди. Ќе изгледа како воопшто да не сте се обиделе да позирате и како некој да ве фатил случајно, додека само си размислувате колку е убав денот надвор денес.

2. Огледало во градината / на тераса / на покрив / на балкон

Фото: slakipalaki / Instagram 

Друга популарна идеја што е идеална за жешките летни денови е да земете некое огледало што го имате некаде надвор и да се сликате себеси во огледало. Селфи во огледало на ново ниво! Можете или да го потпрете огледалото на нешто или да го легнете целосно на земја, да ги испробате сите варијанти.


1. Тргнуваш да ја фатиш камерата

Фото: gabbyepstein / Instagram

Првата поза не е ништо посебна, не ви треба некоја посебна локација или некои специјални реквизити, но изгледа малку поинаку отколку ако само застанете и ја ставите раката на страна. Фотографиите каде со вашата рака фаќате мобилен телефон или фотоапарат со кој некој фотографира се популарни веќе некое време. Тие ја имаат таа вибрација - „чекај, не сликај ме, застани“.


извор:teen385.dnevnik.hr

Објавена во: Мода // Moj стил

Можеби ќе ве интересира: