Гладот ​​го брка со вкусен пијалок, после благо секогаш го прави истото: Анастасија Ражнатовиќ откри како ослабела 20 килограми

Гладот ​​го брка со вкусен пијалок, после благо секогаш го прави истото: Анастасија Ражнатовиќ откри како ослабела 20 килограми

Објавена во: Stars // YouTube ѕвезди

Откако за кратко време се здебели дури дваесет килограми, пејачката радикално го промени начинот на исхрана, а откако ослабе вишокот повеќе не го врати

Пејачката Анастасија Ражнатовиќ денес изгледа како модел, но не крие дека во минатото имала вишок килограми.

Како што неодамна призна, секогаш кога личниот живот не ѝ оди добро, таа се бори со килограмите, а тоа било особено случај во пубертетот, кога се дебелееше на нервна основа.


Како што раскажала, додека нејзиниот постар брат Вељко и таа во минатото престојувале на Кипар, таа патела за нејзината мајка, поради што утеха наоѓала во храната.

- Празнината што ја чувствував бидејќи не бев со мајка ми ја надополнив со огромни количини храна, па накачив дури 20 килограми. Не зборував со никого за работите што ме мачат, само јадев. А тоа е нездрава храна: грицки, хамбургери, газирани пијалоци... Така живеев шест месеци – призна Анастасија за „Информер“.

Како што истакна, нејзината тетка Лидија била шокирана кога ја видела во една прилика, но и самата долго време не го забележала проблемот.

- И тогаш се здебелив многу. Тетка ми беше во шок, не можеше да поверува дека сум јас. Кога се вратила во Белград ѝ рекла на мајка ѝ: „Сестро, Анастасија многу се здебелила“. Мама ѝ одговорила: „Ма не бре, ја гледам преку видео повици. Можеби малку, но брзо ќе ослабне“. После половина година дојдов во Белград со кратки шорцеви и панталони и сè на мене пукаше. Мама се шокира: „Црно дете, што си направило од себе?!“ Бидејќи пукав од самодоверба и со 20 килограми повеќе, ѝ реков: „Па мамо, што сега... малку се здебелив“ – се присети пејачката.

Таа истакна дека, сепак, во еден момент станала свесна за размерите на проблемот во кој се нашла, па решила дека е време за трансформација. Сепак, не успеа во ништо преку ноќ, но слабеењето за неа беше постојан процес.


- Процесот на слабеење траеше долго, две-три години. Оттогаш се плашам да се вратам на старите навики. Затоа, штом се здебелам, веднаш почнувам да внимавам што јадам – забележува Анастасија.

Како што објасни таа, во нејзиниот случај помогнало регуларирањето и внимателното селектирање на намирниците кои се внесуваат во организмот.

- Ја елиминирав нездравата храна и се трудев да не прескокнувам оброци. Најмногу јадам готвени оброци, а генерално ги избегнувам рестораните за брза храна – открива таа. 

- Ако јадам нешто слатко, веднаш одам на тренинг за што побрзо да согорам калории. Клучот за добар изглед е дефинитивно во редовното вежбање.

Менито на Анастасија Ражнатовиќ

ПОЈАДОК: Овесна каша со црвено овошје

РУЧЕК: Риба и зелена салата

ВЕЧЕРА: Потаж од тиква

Трик совет: „Секогаш кога ќе почувствувам глад, пијам вода со лимон и желбата за храна брзо поминува“.

Извор: glossy.espreso.co.rs

Објавена во: Stars // YouTube ѕвезди

Можеби ќе ве интересира: