Киднапирана во породилиште, вистинското семејство го нашла на 17 години: Кога се венчала, до олтарот ја донел киднаперот

Киднапирана во породилиште, вистинското семејство го нашла на 17 години: Кога се венчала, до олтарот ја донел киднаперот

Објавена во: Совети // Семејство

На сите веќе им е познат Стокхолмскиот синдром, кога жртвата се врзува за нејзиниот киднапер, но оваа девојка отиде чекор понатаму, вели дека имала прекрасно детство и покрај тоа што била жртва на киднапирање

Само три дена по нејзиното раѓање, на 27 април 1997 година, Лавона Соломон ја украла Миче од креветчето во породилиштето. Лавона, која се борела со неплодност околу времето на раѓањето на Миче, се преправила во медицинска сестра и го киднапирала бебето, кое потоа го одгледала со сопругот Мајкл како свое. Растејќи, Миче немаше поим дека Лавона и Мајкл не се нејзината мајка и татко.

Девојчето имало 17 години во 2015 година кога новата ученичка по име Кесиди, која личела на нејзина близначка, почнала да оди во средното училиште. Тогаш почна да се открива вистината за нејзиниот идентитет. Поради нивниот речиси идентичен изглед, училишниот социјален работник организирал ДНК тест за тинејџерките. Резултатите докажаа дека двете се биолошки сестри. На 25 февруари 2015 година, Миче конечно се соедини со нејзините биолошки родители. Но, за неа, враќањето дома не беше холивудскиот крај што го очекуваше. „Беше исклучително тешко бидејќи пораснав мислејќи дека ова е моето семејство“, рече Миче за киднаперите Лавона и Мајкл. „Запознавање со моите биолошки родители... Не чувствував никаква поврзаност“, продолжи таа, „Ја барав, но едноставно ја немаше на почетокот. Лавона и Михаел ме воспитуваа цел живот.


Лавона е уапсена поради киднапирање. Таа беше осудена на 10 години затвор во Јужна Африка. И иако Миче ги прекина врските со својата лажна мајка, таа нема лоши чувства кон нејзиниот киднапер. „Не ја гледам мајка ми која ме воспита како криминалец и злобна“, рече таа, „Сите страдаа во тој процес. На сите ни требаше да се опоравиме“.

А превирањата меѓу двете родители само го влошија и онака незгодното обединување. „Двете семејства беа толку тешки еден кон друг“, рече Миче, „Навистина морав да се приспособам на тоа да имам двајца различни татковци во мојот живот, но знаев дека би сакала и двајцата да одведат до олтарот кога ќе се омажам“.

Процесот на исцелување на Миче започнал кога во црквата го запознала својот сегашен сопруг Џастин, 32-годишен учител. Во 2021 година, по две години врска, Миче, која во тоа време имаше две деца, ја сподели својата ужасна приказна за киднапирање со Џастин. Тој беше шокиран, но емпатичен и продолжи да ја поддржува додека таа создава нови односи со двајцата нејзини татковци.


Повеќето млади луѓе сонуваат за моментот кога ќе одат до олтарот рака под рака со својот татко, но оваа жена не можела да избере, таа решила да го сподели тој посебен момент со двајцата мажи кои ја воспитале: нејзиниот татко и нејзиниот киднапер.

Биолошкиот татко на Миче, Морн, од друга страна, не бил воодушевен од одлуката на неговата ќерка да го вклучи Мајкл во нејзината венчавка. „Мојот биолошки татко на почетокот не беше премногу среќен. Но, тој ден беше за мене и за мојот однос со мојот сопруг“, рече таа, „На крајот, тој се согласи заради мене. Тоа беше чудо!“

„Беше толку убав ден“, рече Миче Зепани Шелдон (26) од Кејптаун, за нејзината венчавка на 21 март. „Многу ми е мило што мојот вистински татко го отвори срцето и го прошета сопругот на мојот киднапер.


Односот меѓу моите две семејства се подобрува“, рече Миче, „Сега тие се согласуваат. Сите созреавме, сфативме дека сме луѓе и конечно се помируваме со она што се случи. Покажуваме меѓусебно меѓусебно почитување и сите имаме многу разбирање“, заклучи таа.

Извор: Стил.курир.рс


Објавена во: Совети // Семејство

Можеби ќе ве интересира: